Abp Gądecki o tym, co powie ofiarom pedofilów. "Istnieje możliwość cierpienia za kogoś innego"

Arcybiskup Stanisław Gądecki zdradził, co powie ofiarom księży-pedofilów, z którymi ma się spotkać. - Że świat się nie kończy na grzechu, że jest coś ważniejszego, aniżeli grzech, że istnieje i odkupienie, i przebaczenie, i możliwość tego, co nazywamy cierpieniem za kogoś innego - powiedział duchowny.
Zobacz wideo

Arcybiskup Stanisław Gądecki był gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Dziennikarz poruszył temat pedofilii w Kościele. Ściśle rzecz ujmując zapytał o "grzechy, które popełnili duchowni". Duchowny stwierdził, że "z tym problemem musi się uporać całe społeczeństwo" oraz że "fokusowanie wszystkiego na Kościele do niczego nie doprowadzi". Ziemiec starał się zbić argument abp. Gądeckiego podnosząc, że duchowni to grupa, która powinna być przykładem dla innych.

Czytaj też: Jest reakcja na apel Watykanu. Abp Stanisław Gądecki spotka się z ofiarami księży pedofilów

- Autorytet i czystość to jest wyzwanie stałe. Natomiast ono lekceważy istnienie grzechu pierworodnego. My uważamy, że na tym świecie da się wprowadzić raj, a tego nie będzie - odpowiedział na to duchowny.

Abp Gądecki: Kościół potrzebuje cierpienia za swoją egzystencję

Na pytanie, co powie ofiarom pedofilii, z którymi ma się spotkać, Gądecki odparł: 

Że świat się nie kończy na grzechu, że jest coś ważniejszego, aniżeli grzech, że istnieje i odkupienie, i przebaczenie, i możliwość tego, co nazywamy cierpieniem za kogoś innego. Kościół potrzebuje cierpienia za swoją egzystencję.

- powiedział i zaznaczył, że procesy dotyczące pedofilii powinny być prowadzone dwutorowo: jednocześnie przez Kościół i prokuraturę.

Przewodniczący KEP spotka się z ofiarami pedofilii

Przypomnijmy. We wrześniu papież Franciszek zaprosił do Watykanu przewodniczących episkopatów. Spotkanie ma dotyczyć nadużyć seksualnych w Kościele i odbędzie się w dniach 21-24 lutego. We wtorek organizatorzy spotkania zwrócili się do szefów episkopatów, by ci przed przybyciem do Rzymu spotkali się z ofiarami duchownych. Jak ustalił portal Gazeta.pl, abp Gądecki przychylił się do tego apelu.

Więcej o:
Komentarze (518)
Abp Gądecki spotka się ofiarami pedofilów. Powie o "cierpieniu za kogoś innego"
Zaloguj się
 • jukka2014

  Oceniono 171 razy 169

  Po takim sygnale, biskup powinien na spotkaniu z ofiarami spotkać się z - pustą salą. Po prostu dialog nie może w taki sposób wyglądać - bez skruchy, bez szacunku dla drugiego człowieka, bez odpowiedzialności. Pycha kroczy przed upadkiem - panie urzędniku watykański. Nie życzę wam oczyszczenia bo to wymaga waszej woli, życzę wam upadku organizacji - bo moralnie, to już szorujecie dno dawno.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 118 razy 118

  "Istnieje możliwość cierpienia za kogoś innego"
  Znakomite. I bardzo trafne.
  Oczekuję zatem, ze niejaki Gądecki podejmie ten trud i będzie cierpiał za swoich kieckowych kumpli.
  Jawnie i otwarcie.

 • nikifor666

  Oceniono 97 razy 97

  Co za chory zwyrol.

  Na kim ma sie skupiac uwaga za przewinienia kosciola? Na wszystkich poza nim? Pewno, wygodna postawa.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 86 razy 86

  drogi biskupku - nigdy w życiu nie przyszło mi do głowy aby w jakikolwiek sposób molestować dzieci! Dlatego nie muszę się uporać z "tym problemem", problemem z którym muszą się uporać tacy jak ja - jesteście wy! a rozwiązaniem tego problemu są kraty i ciężka praca do osranej śmierci.

 • stachkaz47

  Oceniono 83 razy 83

  DUCHOWNI grzeszyli i figlowali a społeczeństwo musi się z tym UPORAĆ.
  No odwala tym genderom sukienkowym dokumentnie.

 • drakaina

  Oceniono 76 razy 76

  Może jestem jakaś dziwna, ale mam wrażenie, że w tej wypowiedzi zabrakło jednego prostego słowa: przepraszam.

 • zd46

  Oceniono 76 razy 74

  Film „Kler”jest zwierciadłem was a wy jesteście „krzywym zwierciadłem” wiary, zrobiliście z niej „prywatny interes dochodowy” a do tego wielu z was deprawuje i krzywdzi dzieci, na całe życie. Abepie, „nie pchaj się na afisz, jak nie potrafisz”, bo wystarczy „uderzyć w stół a nożyce zadzwonią”. Urwał się pan z przedświątecznej sztucznej choinki i to bez światełek? Pomyliłeś pan Hitlera z M. Lutrem i ty jesteś otulony bizantyjskim futrem .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX