Dodatkowe posiedzenie Sejmu tuż po świętach. Posłowie przegłosują ceny energii i bonifikaty?

Marszałek Marek Kuchciński poinformował, że 28 grudnia odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu. "Znalezienie najlepszych rozwiązań dotyczących cen energii to bardzo ważne zadanie" - napisał. Nieoficjalnie mówi się jednak, że Sejm ma zająć się też sprawą bonifikat na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.
Zobacz wideo

"Znalezienie najlepszych rozwiązań dotyczących cen energii to bardzo ważne zadanie. Bezpieczeństwo budżetów domowych Polaków jest niezmiennie jednym z priorytetów prac Parlamentu. Dlatego będziemy pracować jeszcze przed nowym rokiem. Dodatkowe posiedzenie Sejmu odbędzie się 28.12" - napisał na Twitterze marszałek Marek Kuchciński.

Czytaj więcej na ten temat:  Rząd obniża akcyzę na prąd. "Nie będzie podwyżek cen energii"

O tym, że posłowie zajmą się tym jeszcze przed nowym rokiem mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, na której ogłosił, że w przyszłym roku nie będzie podwyżek cen prądu.

Na wspólnej konferencji prasowej premier wyjaśnił, że na skutek rozwiązań, przyjętych przez Unię Europejską i błędów poprzednich rządów, wzrosły koszty produkcji energii elektrycznej. Rząd znalazł jednak rozwiązania, które umożliwią uniknięcie podwyżek cen dla odbiorców. To obniżka akcyzy na energię z 20 do 5 złotych, co, jak powiedział premier, zmniejszy o dwa miliardy złotych łączne koszty dla gospodarstw domowych, firm i samorządów. Mateusz Morawiecki zapowiedział również obniżenie tak zwanej opłaty przejściowej o 95 procent.

Jak podał PAP, na stronie Sejmu pojawił się już rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, obniżający stawkę akcyzy za energię elektryczną z 20 zł na 5 zł za MWh.

Zajmą się bonifikatami?

Spekuluje się, że PiS chce jeszcze przed nowym roku załatwić sprawę bonifikat na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Rada Warszawy wycofała się ze swojej decyzji, by bonifikata wynosiła 60 proc. i zmienili stawkę na 98-procentową. Dotyczy to jednak wyłącznie gruntów miejskich. W przypadku budynków stojących na gruntach Skarbu Państwa, nadal będzie to 60 proc. i radni nie mają na to wpływu. 

PiS krytykowało Koalicję Obywatelską za pierwotną decyzję, niezgodną z obietnicami wyborczymi, dlatego później KO wzywało, by rząd podniósł państwową bonifikatę do poziomu 98 procent. Nieoficjalnie mówi się o tym, że PiS chce zrobić ruch wyprzedzający i przegłosować tę sprawę, jeszcze przed nadaniem biegu ustawie, którą złożył w Sejmie klub PO-KO.

Więcej o: