Czesław Śpiewa dla uchodźców. Mozil wsparł pilną akcję przygotowania do zimy

- Hu! hu! ha! Nasza zima zła, wichrem wśród... namiotów gna - śpiewa w nowym nagraniu Czesław Mozil. Słowa piosenki nie zgadają się do końca z tymi z wiersza Marii Konopnickiej. A to dlatego, że to specjalna wersja piosenki, którą artysta wspiera akcję pomocy dla uchodźców w Libanie.

Temperatura spada do kilku stopni, ulewy zmieniają podwórka w błoto, woda wlewa się do namiotów, panuje chłód, wilgoć, a w górach może nawet spaść śnieg - tak wygląda zima w Libanie. Dziesiątki tysięcy syryjskich uchodźców w kraju musi przetrwać ją w prowizorycznych namiotach. To dla nich najtrudniejszy okres roku, choć życie w obozowiskach nawet latem jest ciężkie.  

Organizacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), która od kilku lat pomaga uchodźcom w Libanie, chce wesprzeć ich w przetrwaniu zimy. Jej akcję wsparł Czesław Mozil, który razem z PCPM w specjalnej piosence zwraca uwagę na warunki, z jakimi mierzą się ludzie w Libanie. 

Śpiewa znaną chyba wszystkim z dzieciństwa piosenkę "Nasza zima zła". Jednak niektóre słowa z oryginalnego wiersza Marii Konopnickiej zostały zamienione. Czesław śpiewa o wichrze wśród namiotów z cienkich płacht i tym, że uchodźcy boją się zimy.  

Domy z folii i listewek

W niewielkim Libanie zarejestrowanych jest ponad 950 tys. uchodźców, większość z nich żyje tam już od lat i nie ma perspektyw na poprawę sytuacji. Najuboższych nie stać na wynajem mieszkań czy choćby garaży i żyją w nieformalnych obozowiskach. Namioty wykonali sami, czasem z płacht od organizacji pomocowych, czasem z dostępnych materiałów, nawet worków. Latem nagrzewają się, a zimą dają niewielką izolację przed temperaturą na zewnątrz.

Do tego są podatne na zniszczenia i zalanie w czasie ulewy. Nawet bez tego zima oznacza w nich ciągły chłód i wilgoć, a z tym wiążą się choroby. Jednocześnie Syryjczyków nie stać na opiekę medyczną, a czasem nawet na autobus, by dojechać do darmowej przychodni. Wyziębienie czy zapalenie płuc może oznaczać śmierć.

Dlatego przed nadejściem zimy organizacja chce pomóc zabezpieczyć jak najwięcej namiotów przy pomocy dodatkowej folii i listewek, by były lepiej zaizolowane i przygotowane na opady deszczu lub śniegu. Sprawa jest pilna - zima już trwa. 

PCPM stara się wspierać uchodźców przed zimą także na inne sposoby. Siedem seniorek z Gdańska własnoręcznie zrobiło na drutach ok. 300 czapek dla Syryjczyków, które dostarcza organizacja. Czesław Mozil zadeklarował, że przekaże kolejne 100 czapek.

Działania PCPM w Libanie można wesprzeć za pośrednictwem zbiórki na Facebooku lub wpłatą dowolnej kwoty na konto 61 1140 1010 0000 5228 6800 1003 z dopiskiem: Zima.

Więcej o:
Komentarze (39)
Czesław Śpiewa dla uchodźców. Mozil wsparł akcję przygotowania do zimy
Zaloguj się
 • stojacywbramie

  Oceniono 15 razy 7

  Rzeczywiście, zima w Libanie to pojęcie abstrakcyjne. Śnieg pada tylko w najwyższych partiach gór, ale tam akurat nie ma obozów. Temperatura w nocy praktycznie nie spada poniżej +10 , w dzień z kolei rzadko jest poniżej +20. Wystarczy zadać sobie odrobinę trudu i przejrzeć klimatogramy.

 • mazzinl890

  Oceniono 13 razy 7

  Hu! hu! ha! Nasza zima zła, wichrem wśród... namiotów gna
  W Libanie.

  Czas by zamieszkali w namiotach w Izraelu, Egipcie, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Dubaju...
  TAM JEST CIEPLEJ!

 • cucurucu

  Oceniono 15 razy 7

  Trzeba bylo promowac takie akcje wczesniej a nie rozpisywac sie o pomocy dla nielegalnych migrantow z Afryki subsaharyjskiej.

 • laborantkolaborant

  Oceniono 17 razy 7

  A czy Bono wyraził już z pokładu prywatnego odrzutowca solidarność z marznącymi Syryjczykami?

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 15 razy 7

  >Czesław Śpiewa dla uchodźców.

  Czesław zaŚpiewaj im to:
  Góralu czy ci nie żal
  Góralu wracaj do hal
  I wyp.dalać!

 • amicus888

  Oceniono 17 razy 5

  Czy Czesiu przy pomocy czołowego czerskiego islamofila, Patryczka Strzałkowskiego, zaśpiewa również dla ofiar zamachów, mordów i gwałtów spod znaku zachodniego multikulti?

 • js08836

  Oceniono 15 razy 5

  Muzyczna oferma z prostackim głosikiem.

 • qawsedrftg

  Oceniono 15 razy 5

  Może tu by Czesio coś pomógł? Uchodźcy z prętami grożą załodze, bo chcą wysiąść w Wielkiej niegdyś Brytanii:

  www.dailymail.co.uk/news/article-6520617/Stowaways-threaten-crew-container-ship-heading-Essex.html

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 12 razy 4

  Moze zamiast Czeslawa zaspiewalby jakis saudyjski ksiaze, albo emiracki szejk ? I sypnalby przy okazji zlotem dla pobratymcow ? Ale nie, zloto nardziej potrzebne na zlocenia lazienkowej armatury w Dubaju czy jakims Rijadzie. Nie dla psa kielbasa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX