W Czechach zginęło 12 Polaków, a w TVP Info stara śpiewka: To wina Platformy

Od czwartkowego popołudnia media relacjonują katastrofę górniczą, do której doszło w czeskiej Karwinie. Zginęło w niej 13 górników, w tym 12 Polaków. Nie wszyscy jednak potrafią zrezygnować z politycznych odniesień w obliczu tragedii. W TVP Info goście wyciągnęli jeden wniosek - tragedii winna jest Platforma Obywatelska.
Zobacz wideo

Gośćmi na antenie TVP Info, komentującymi tragedię w czeskiej kopalni byli prawicowi publicyści: Lidia Lemaniak z portalu niezależna.pl, Tadeusz Płużański z TVP i Jerzy Jachowicz z tygodnika „Sieci”. Zastanawiali się m.in. nad tym, dlaczego w ogóle polscy górnicy musieli pracować w Czechach.

CZYTAJ TAKŻE: Tragedia w kopalni w Czechach. Nie żyje 13 górników, w tym 12 Polaków. W niedzielę żałoba narodowa

- Najpierw komuna pacyfikowała polskie zakłady, (…) potem przyszedł Balcerowicz ze swoją terapią szokową, on też pacyfikował polskie kopalnie. I niestety ten trend trwał jeszcze do niedawna, za rządów Platformy Obywatelskiej i pani Kopacz też zamykano kopalnie. Wystarczy pojechać na Śląsk, żeby zobaczyć ile tam jest zakładów, przede wszystkim kopalni zamkniętych. I dlatego górnicy muszą szukać pracy gdzie indziej - powiedział Tadeusz Płużański. - To jest przymus dla górników, że muszą pracować w takich warunkach - stwierdził publicysta TVP. - Nieprzypadkowo teraz trwa w Polsce proces repolonizacji: żeby jeszcze spróbować odbudować to, co niszczyła komuna i Leszek Balcerowicz - dodał.

- Górnicy wyjeżdżali, bo nie ma w Polsce odpowiednich warunków. (…) Wiadomo, ze m.in. standardy w wyniku poprzednich ośmiu lat polityki rabunkowej jeśli chodzi o górnictwo tzn. brak inwestycji, ale eksploatacja - wtórował Jerzy Jachowicz z tygodnika „Sieci”. - Podobną politykę jak Balcerowicz prowadzi dzisiaj Trzaskowski - dodał Jachowicz. - Balcerowicz nie patrzył na ludzi, tylko na wskaźniki ekonomiczne. Platforma i Rafał Trzaskowski robią to samo (…).

- Za poprzednich rządów kopalnie były zaniedbane, słyszeliśmy, że są nierentowne. Polscy górnicy nie mieli wyjścia, musieli tam pracować - powiedziała Lidia Lemaniak.

Goście programu podkreślili również, że PO „miała trudności z egzekwowaniem zysków w wielu innych kluczowych przedsiębiorstwach”, podczas gdy obecna władza ma duże zyski ze wszystkich przedsiębiorstw. - To z jednej strony kwestia profesjonalizmu, z drugiej woli politycznej. Jeśli wola polityczna jest taka jaką reprezentowała Platforma Obywatelska i PSL to zaniedbania dotyczyły nie tylko kopalni - powiedział.

Dziennikarze innych mediów reagują na program TVP Info

Tę narrację szybko zauważyli publicyści i dziennikarze innych mediów. „Czy wiecie, jak obrzydliwe rzeczy mówią teraz w TVP Info? Że śmierć polskich górników w Czechach to wina PO? No to już wiecie” - napisał na Twitterze Kamil Dziubka z Onet

Janusz Schwertner skomentował program słowami: „TVP Info już w tej chwili stanowi punkt odniesienia na uczelniach: jak nie robić dziennikarstwa. Serdecznie Wam współczuję, że będziecie musieli spojrzeć w lustra”.

Więcej o: