Sąd nakazuje prokuraturze wszcząć postępowanie wobec Macierewicza. Chodzi o książkę Piątka

Warszawski sąd nakazał prokuraturze postępowanie wyjaśniające dot. byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. Śledczy mają sprawdzić, czy ten jako minister nie dopuścił się nadużycia uprawnień i nie próbował blokować publikacji książki Tomasza Piątka na swój temat.
Zobacz wideo

Książka "Macierewicz i jego tajemnice" była głośna jeszcze przed publikacją, a później stała się bestsellerem. Mocno nie spodobała się samemu Macierewiczowi, który próbował walczyć z publikacją i jej autorem m.in. na drodze sądowej. Zawiadomił prokuraturę ws. podejrzenia próby wpłynięcia na czynności urzędowe MON. Jednak postępowanie umorzono. 

Tymczasem autor książki, dziennikarz Tomasz Piątek sam także zawiadomił prokuraturę. On z kolei zarzucał Macierewiczowi wykorzystanie swojego stanowiska do walki z książką, co miało stanowić przekroczenie uprawnień. Także w tym przypadku prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania - jednak sprawa się nie skończyła. Jak podaje "Polityka", Piątek ze swoim pełnomocnikiem zaskarżyli decyzję - a teraz sąd przyznał im rację. 

"Mam nadzieję, że uczciwość przeważy w duszach prokuratorów"

Tygodnik podaje, że w środę sąd rejonowy w Warszawie nakazał prokuraturze wszcząć postępowanie. Wg "Polityki" z uzasadnienia wynika, że "wysokie jest prawdopodobieństwo, iż Macierewicz złamał prawo". Sąd podkreślał, że grożenie dziennikarzom sankcjami karnymi może naruszać wolność słowa, a także podważał dowody, prezentowane przez Macierewicza. 

- Oczywiście prokuratura jest w rękach koalicji rządzącej, ale mam nadzieję, że uczciwość i poczucie obowiązku przeważy w duszach prokuratorów, którzy zajmą się tą sprawą - komentował Piątek na antenie Radia TOK FM.

Więcej o: