Pasterka 2018. Co to za uroczystość, o której i ile trwa pasterka?

Pasterka to jedna z najważniejszych mszy w liturgii Kościoła katolickiego. Kiedy się zaczyna, ile trwa i co oznacza?

Pasterka to obok wigilijnej wieczerzy jedna z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji. Mianem pasterki nazywamy uroczystą mszę świętą, która odbywa się w wigilijną noc.

Pasterka. O której godzinie się zaczyna i co symbolizuje?

Najczęściej pasterka rozpoczyna się o północy z 24 na 25 grudnia, choć w niektórych kościołach rozpoczyna się ona trochę wcześniej, w późnych godzinach wieczornych. Pasterka upamiętnia modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem - stąd też jej nazwa. Pasterka uroczyście rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, ale również nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. 

Święta Bożego Narodzenia. Jak długo trwa pasterka?

Dla wielu osób Święta Bożego Narodzenia bez pasterki są niepełne, dlatego uczestniczą w niej nawet te osoby, które w inne niedziele nie chodzą do kościoła. Pasterka nie różni się znacząco od innych mszy, jednak jest znacznie bardziej uroczysta. Pierwsza msza bożonarodzeniowa trwa ok. 1,5 godziny. Dłuższy czas trwania tej mszy ma związek m.in. z tym, że w czasie jej trwania więcej osób przyjmuje komunię.

Więcej o:
Komentarze (61)
Pasterka 2018. Co to za uroczystość, o której i ile trwa pasterka?
Zaloguj się
 • Oceniono 24 razy 12

  Tzw. pasterka, to jedno z wielu teatrzyków watykańskiej religii, a wszystko po to, żeby banda obiboków, pasożytów i pedofilów watykańskich mogła bogato i wygodnie żyć. Ot i cała tajemnica, ale nie wiary, bo tej jest tu najmniej, ale katolskiej religii.

 • wujekdolf

  Oceniono 24 razy 10

  jak byłem młodszy chodziłem na pasterkę - mało kiedy dochodziłem mimo że mam kościół za ulicą, teraz jestem ojcem takiego młodego - ani moja, ani jego noga wśród tej zgrai sukienkowych złoczyńców nigdy nie postanie!

 • regius

  Oceniono 9 razy 5

  Pasterka jak i cale Boże Narodzenie to nic innego jak szczodre gody, gość który pisał artykuł nie odrobił pracy domowej...

 • Oceniono 6 razy 4

  Ważna chwila dla każdej parafii liczysz monetę będą zapewne w 2 dni a złościć się z powodu małej ilości tydzień jak zwykle chcieliby 3 razy tyle

 • pneumatyka

  Oceniono 8 razy 4

  Gdyby było mniej zalganych kaczystow w pierwszych ławkach to chętnie poszedlbym.
  Co zrobiliście z tym kościołem pasibrzuchy?

 • outsider44

  Oceniono 10 razy 4

  Mąż zawsze twierdził, że woli pastereczkę od pasterki.
  Wesołych Świąt!

 • emigrant_1984

  Oceniono 7 razy 3

  I szaman sekty ubrany w ozdobny obrus i torbę po cukrze pierniczy o tym jak to maluczcy maja słuchać kościoła. Bo w Boga to oni tez nie wierzą.

 • abxcd

  Oceniono 9 razy 3

  I Mateusza jest powiedziane jak i gdzie się należy modlić. I na bank nie jest to pasterka ani kościół...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX