"Dwutygodnik" zamyka się z końcem roku? Ministerstwo Kultury wycofało finansowanie

"Dwutygodnik" zamyka się z końcem roku - poinformował na Facebooku dziennikarz i publicysta Witold Mrozek. Jak stwierdził, powodem jest wycofanie finansowania dla magazynu przez ministerstwo. Redaktor naczelna "Dwutygodnika" potwierdziła, że w dotychczasowej formie magazyn będzie działał tylko do końca grudnia.

"'Dwutygodnik' zamyka się z końcem roku. Ministerstwo wycofało finansowanie. Są pieniądze na archaiczny 'NAPIS' (...), nie ma na jedną z najtańszych, najbardziej jakościowych i najszerzej dostępnych inicjatyw finansowanych ze środków ministerstwa" - napisał na Facebooku Witold Mrozek, który był jednym z autorów regularnie piszących dla magazynu.

Po chwili dodał, że informacja o zamknięciu działalności "Dwutygodnika" jest na razie nieoficjalna. "Poszukiwane są alternatywne rozwiązania" - napisał.

"Dziękuję obojgu naczelnym - Zosia Król i Tomasz Cyz. Mam nadzieję że jednak jakoś z tego wyjdziemy" - zakończył Mrozek. 

Redaktor naczelna magazynu Zofia Król w komentarzu pod wpisem Mrozka potwierdziła, że "Dwutygodnik" będzie działał w obecnym kształcie tylko do końca tego roku z powodu wstrzymania finansowania przez wydawcę.

"Planujemy w tej chwili, gdzie i w jakiej formie kontynuować pismo. Rozmowy się toczą, jeszcze nie ma powodów do paniki" - napisała.

"No i to jest skandal"

Wieść o wycofaniu finansowania szybko się rozniosła i nie brak komentarzy krytycznych wobec resortu Piotra Glińskiego. 

"Ministerstwo Kultury przeznacza duże pieniądze na 'Napis', pismo - potworka z działem 'niepodległa', a zamyka z końcem roku 'Dwutygodnik', najbardziej zasłużone, żywe i czytane czasopismo internetowe poświęcone kulturze. No i to jest skandal" - napisała Justyna Sobolewska z tygodnika "Polityka".

"Minister Gliński to żywa skamielina z PRL. Najgorszy minister kultury po 1989, a i wcześniej bywali mniej obciachowi" - ocenił były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Dla magazynu pisali Masłowska i Stasiuk

"Dwutygodnik" to internetowy magazyn kulturalny wydawany przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Został założony w 2009 roku. Od czerwca 2013 roku redaktor naczelną jest Zofia Król. Wcześniej w latach 2009-2013 funkcję tę pełnił Tomasz Cyz.

W "Dwutygodniku" ukazywały się recenzje nowości wydawniczych, spektakli teatralnych i operowych,filmów oraz albumów muzycznych. Na jego łamach publikowano również wiersze, teksty krytycznoliterackie, rozmowy z artystami oraz debiuty literackie. Dla magazynu pisali między innymi Dorota Masłowska, Henryk Grynberg i Andrzej Stasiuk.

Zobacz wideo