Imigranci z Senegalu, Gambii oraz Liberii zatrzymani w Bieszczadach. Zostali odesłani na Ukrainę

Straż Graniczna z Podkarpacia zatrzymała trzech mężczyzn - obywateli Senegalu, Gambii oraz Liberii. Cudzoziemcy wspólnie pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę.
Zobacz wideo

W poniedziałek patrol SG z placówki w Huwnikach zatrzymał trzech cudzoziemców w wieku 19, 20 oraz 24 lat. Mężczyźni przemieszczali się pieszo lasem w okolicach m. Leszczyny w gminie Fredropol. Pogranicznicy szybko ustalił miejsce nielegalnego przekroczenia granicy i zatrzymał cudzoziemców. Jak ustalili, zatrzymani to obywatele Senegalu, Gambii oraz Liberii. Nikt z nich nie miał przy sobie żadnych dokumentów.

Mężczyźni zeznali, że najpierw przylecieli do Kijowa, następnie autobusami oraz taksówkami dotarli do ukraińsko-polskiej granicy. Dodali, że ich ostatecznym celem nie była Polska lecz odpowiednio Niemcy, Francja i Hiszpania, gdzie na stałe mieszkają ich znajomi.

Cudzoziemcy zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu. Przedstawiono im zarzut popełnienia przestępstwa do czego się przyznali.

18 grudnia, zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy readmisyjnej. Dodatkowo, na kolejne 3 lata otrzymali zakaz wjazdu do państw strefy Schengen.  

W 2018 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali już 143 imigrantów, którzy wbrew przepisom przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski w celach migracyjnych.  

Więcej o: