Warszawa. 18 grudnia usłyszymy syreny alarmowe. Co oznaczają?

W dniu dzisiejszym w Warszawie będziemy mogli usłyszeć syreny alarmowe. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Dźwięk syren ma związek z ćwiczeniami wojskowymi.
Zobacz wideo

18 grudnia w Warszawie zostaną przeprowadzone ćwiczenia obrony przeciwlotniczej. W ciągu dnia mieszkańcy stolicy usłyszą syreny alarmowe - informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wojskowi nie chcą ujawnić szczegółów ćwiczenia ani godziny włączenia alarmu. Ma to związek z niejawnym charakterem tego szkolenia. 

Syreny alarmowe w Warszawie. Kolejne ćwiczenia wojskowe w stolicy

Podczas ćwiczenia w stolicy będzie słychać 3-minutowy dźwięk syren alarmowych. Wojskowi apelują, żeby mieszkańcy nie reagowali na syreny i nie podejmowali żadnych czynności. Szkolenie z zakresu reagowania na zagrożenie w ramach obrony przeciwlotniczej zostanie zorganizowane na polecenie szefa Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podobny sygnał alarmowy warszawiacy mogli usłyszeć w listopadzie br. Alarm został wówczas uruchomiony ze względu na ćwiczenia Renegade-Sarex. Podobny dźwięk można usłyszeć w Warszawie podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Syreny alarmowe, które usłyszymy, to system wczesnego ostrzegania, którego używa się do komunikowania o poważnych klęskach żywiołowych i usterkach technicznych, które mogą zagrażać ludności cywilnej na masową skalę.

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o: