Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 18.12.2018r. Godziny, zasady, zadania

Już dziś uczniowie ósmych klas szkół podstawowych przystąpią do próbnego egzaminu z języka polskiego. CKE przygotowała zestaw arkuszy, z których mogą korzystać wszystkie zainteresowane tym szkoły.
Zobacz wideo

18 grudnia br. rozpoczyna się kolejna seria próbnych egzaminów. Tym razem chodzi o próbny egzamin ósmoklasisty przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, który ma pomóc uczniom w zapoznaniu się z formułą nowego egzaminu.

Próbny egzamin ósmoklasisty. Dzisiaj polski, później matematyka i język obcy

Próbny egzamin ósmoklasisty jest dobrowolny i będą go pisać tylko ci uczniowie, których szkoły zdecydowały się na jego organizację. Podczas próbnego egzaminu uczniowie zmierzą się z egzaminem z języka polskiego (18 grudnia), matematyki (19 grudnia) oraz języka obcego (20 grudnia). Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępnia arkusze i wszystkie potrzebne materiały na portalach przeznaczonych dla dyrektorów szkół.

Zasady próbnego egzaminu ósmoklasisty. Wystawianie ocen jest nieuzasadnione

Próbny egzamin ósmoklasisty organizowany przez CKE przeprowadzany jest w celach informacyjnych. Uczniowie mają się oswoić z nowym egzaminem, z kolei szkoły mają okazję do tego, aby sprawdzić, czy są odpowiednio przygotowane do organizacji państwowego egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2019 r. Uczniowie nie powinni otrzymywać ocen cząstkowych za rezultat egzaminu próbnego.

 

Zadania na egzamin ósmoklasisty

W przygotowanych arkuszach znajdą się zarówno zadania zamknięte (wybór jednej z podanych odpowiedzi) jak i otwarte (nastawione na samodzielną odpowiedź formułowana indywidualnie przez ucznia). Uczestnicy powinni zwrócić uwagę na prawidłowe zakreślanie odpowiedzi na karcie. 

CKE proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty odbył się w warunkach przypominających egzamin właściwy. Większość szkół rozpocznie egzamin o tej samej godzinie (czyli o godzinie 9:00), a uczniowie będą rozwiązywać zadania samodzielnie. CKE informuje także, że zadania na egzaminie próbnym z język polskiego mogą dotyczyć zagadnień lub lektur obowiązkowych nieomawianych na lekcjach do 18 grudnia br., co może mieć wpływ na końcowy wynik z egzaminu próbnego. 

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o: