Handlarz zabijał karpie za pomocą gilotyny. Część osób go broni. "Nie popadajmy w paranoję"

Artykuł o handlarzu z Krotoszyna, który na targowisku miejskim zabijał karpie bez ogłuszania i obcinał im głowy za pomocą gilotyny, wzbudził duże poruszenie wśród czytelników. Wiele osób twierdzi, że zachowanie handlarza słusznie zostało zgłoszone na policję. Część wciąż uważa jednak, że zabijanie karpi to nieodłączna część świąt, której nie należy zmieniać.
Zobacz wideo

W zeszłym tygodniu sieć obiegł drastyczny film, na którym widać, jak handlarz na targowisku w Krotoszynie kładzie żyjące ryby na urządzeniu przypominającym gilotynę, a następnie ucina im głowy. Wcześniej zwierzęta nie zostały ogłuszone, a ostrze, którym były zabijane, było tępe. 

Czytaj też: Dziesiątki karpi w niewielkiej wannie w Carrefour. "Nie dożyją jutra". Jest szybka reakcja sieci

Karpie zabijane na targu w Krotoszynie. "Męczenie zwierząt"

W sprawie nagrania zainterweniowała Fundacja Viva!, która o zachowaniu handlarza poinformowała policję i zawnioskowała o ukaranie mężczyzny za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.

Sprawa wzbudziła też duże wzburzenie wśród naszych czytelników. Wiele osób pisało, że opisany przypadek z Krotoszyna to kolejny dowód na to, że zabijanie karpi na poczekaniu lub sprzedawanie żywych ryb w sklepach powinno zostać prawnie zakazane. Niektórzy zachęcali do bojkotu miejsc, w których ryby przed sprzedażą zabijane są w ten sposób.

Pisaliście też, handlarz wykazał się szczególnym okrucieństwem, bo nie dość, że używał do zabijania tępego narzędzia, to nawet nie ogłuszył karpia przed śmiercią.

To okrutne męczenie zwierząt. Nikt nie morduje żywych krów czy świń na targowiskach. A ryby to co, nie cierpią?
Bojkotujmy sklepy sprzedające żywe ryby
Poziom znieczulicy i ciemnogrodztwa po przeczytaniu tych komentarzy mnie powalił. Ludzie, zwierzę przed uśmierceniem należy ogłuszyć, czy to tak trudno pojąć? Bez tego jest to rażące naruszenie dobrostanu zwierzęcia, które podlega karom

- czytamy w komentarzach.

Niektórzy zwracali uwagę na jeszcze jeden negatywny aspekt zabijania karpi na targach - brutalnemu widowisku, tak jak było to w przypadku targu w Krotoszynie, często przyglądają się małe dzieci. 

Każdy, kto "morduje" ryby na żywo tasakami, siekierami, gilotynami itd., powinien być surowo karany. Po pierwsze takie barbarzyństwo na targowiskach oglądają dzieci, po drugie nie jesteśmy dziczą, tylko krajem cywilizowanym

- zwracał uwagę pan Mirosław.

"Nie popadajmy w paranoję"

Część czytelników nie rozumie jednak oburzenia organizacji prozwierzęcych, które zainterweniowały w sprawie karpi zabijanych na targu w Krotoszynie. Twierdzą, że w Polsce przed świętami karpie były zabijane od pokoleń, a poruszenie w związku z tym tematem to przejaw "przewrażliwienia".

Świat to drapieżnicy, taka konstrukcja, nikt się nad rybką nie znęca
Już na prawdę wszyscy zwariowali? To jest ryba. Ją się zjada. Przed zjedzeniem trzeba zabić, to chyba normalne
Lubię zwierzęta, ale nie popadajmy w paranoję. Co będziemy jeść?

- pisali obrońcy świątecznej tradycji z udziałem karpi.

--

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (177)
Handlarz zabijał karpie za pomocą gilotyny. Część osób go broni. "Nie popadajmy w paranoję"
Zaloguj się
 • kaktus-2

  Oceniono 53 razy 41

  Jasne... Lepiej dostać młotkiem w łeb i to parę razy bo pierwszy może nie zadziałać niż mieć szybko ucięta głowę.
  Czasem mi się wydaje że gdyby co drugi "ekolog" w naszym kraju zamilkł to by na tym skorzystało środowisko...

 • slasaus

  Oceniono 50 razy 40

  Akurat gilotyna to dosyć humanitarna forma zabijania, w przeciwieństwie do mniej lub bardziej skutecznego ogłuszania. Skoro karpie zjadamy, to wiadomo że zabić go trzeba. Więc ten kwik nad gilotyną uważam za mocno przesadzony. Co innego trzymanie setek karpi w małej wannie. Yo już okrucieństwo.

 • cezaryk

  Oceniono 38 razy 30

  Lepiej jest rozdawać żywe ryby w torbie foliowej?
  Każdy zadusi sobie rybkę indywidualnie.
  No ludzie! Chcecei to zjeść, lepiej aby zabite było szybko a nie duszone przez 30 minut.

 • dziuraweportki

  Oceniono 35 razy 25

  Powinni wprowadzić zastrzyk dożylny i akt zgonu wystawiany przez uprawnionego medyka. Dopiero wtedy można karpia sprzedać.

 • lemingoza123

  Oceniono 26 razy 24

  W związku z tym czerskim "skandalem" zastanawiam się w jaki to sposób zabijane są ryby poławiane i przetwarzane w ilościach przemysłowych. Chyba po prostu duszą się w ładowniach kutrów.

 • kamael9

  Oceniono 25 razy 23

  Nic złego ten Pan nie robił. Gilotyna to najlepszy sposób na zabicie karpia (o ile gilotyna jest na tyle mocna i ostra że od razu przecina rdzeń). Gilotyna zabije karpia o wiele szybciej i humanitarne niż zabijanie nożem. Tym bardziej że z tym ogłoszeniem to różnie bywa... A że dzieci patrzą... Nie przesadzajmy na prawdę dzieci w dzisiejszych czasach patrzą na dużo gorsze rzeczy w filmach czy grach i żaden rodzic nie upilnuje.

 • plorg

  Oceniono 30 razy 22

  Po prostu trzeba jeść na żywca i nie będzie problemu.
  A dzieci to powinny jedynie oglądać pornole - w celach edykacyjnych oczywiście.

 • octopusdei

  Oceniono 35 razy 21

  Jedynym humanitarnym sposobem pozbawienia życia zwierzęcia jest poderżnięcie mu gardła i poczekanie aż się z wolna wykrwawi. A kto twierdzi inaczej ten antysemita, islamofob i faszysta:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX