Prezydent odznaczy Bartosza Niedzielskiego. To on próbował powstrzymać zamachowca

Bartosz Niedzielski, Polak, który zginął w ataku terrorystycznym w Strasburgu, zostanie odznaczony pośmiertnym medalem przez prezydenta Andrzej Dudę. - Poświęcił życie, żeby ratować innych, to jest absolutny wzór - mówił minister Dera.

Andrzej Dera, prezydenci minister, poinformował w poniedziałek rano, że prezydent Andrzej Duda odznaczy pośmiertnie Bartosza Niedzielskiego, Polaka zmarłego w Strasburgu. O śmierci Polaka poinformowano w niedzielę w nocy z niedzieli na podziałek. Prezydent Andrzej Duda i inni politycy złożyli kondolencje.

Czytaj także: Bartosz Niedzielski nie żyje. "Mój brat nas opuścił"

Bartosz Niedzielski zmarł w szpitalu Hautpierre w Strasburgu, gdzie przebywał od zeszłego wtorku. Francuskie media podają, że był podtrzymywany przy życiu, aby jego rodzina mogła się z nim pożegnać.

Bartosz Niedzielski odznaczony przez Andrzeja Dudę

Przypominamy, że 36-letni Bartosz Niedzielski jest piątą śmiertelną ofiarą ataku z 11 grudnia, kiedy to terrorysta Cherif Chekatt, otworzył ogień do przechodniów niedaleko jarmarku bożonarodzeniowego w centrum Strasburga. Niedzielski próbował powstrzymać napastnika. Jak mówią świadkowie, 36-latek uniemożliwił napastnikowi wejście do zatłoczonego baru. Gdyby nie to, ofiar mogłoby być znacznie więcej.

Andrzej Dera podkreślił, że taka postawa jest godna podziwu.

Można powiedzieć Polak-bohater. Dzięki takiej postawie nie doszło do większej tragedii. I tak doszło do wielkiej tragedii, ale dzięki takiej postawie, jaką miał nasz obywatel i redaktor z Włoch, nie doszło do większej tragedii

- mówił minister Dera w rozmowie z TVP 1.

Dodał, że taką osobę należy uhonorować i prezydent Andrzej Duda postanowił odznaczyć Niedzielskiego za jego heroiczność. - Poświęcił życie, żeby ratować innych, to jest absolutny wzór. To jest taka postawa, którą należy szanować - powiedział Andrzej Dera.

Bartosz Niedzielski nie żyje

Zmarły wczoraj po południu Bartosz Niedzielski był pracownikiem europarlamentu. W Strasburgu mieszkał od 20 lat. Na bożonarodzeniowy rynek wybrał się we wtorkowy wieczór ze swoim przyjacielem włoskim dziennikarzem Antonio Megalizzim, który również stał się ofiarą zamachowca i zmarł w piątek. O śmierci Bartosza Niedzielskiego poinformował w niedzielę jego brat Jakub Niedzielski oraz przyjaciel Dariusz Zalega.

Zamach w Strasburgu

We wtorek, 11 grudnia, uzbrojony napastnik otworzył ogień do osób odwiedzających bożonarodzeniowy jarmark w stolicy Alzacji. Mężczyzna zginął dwa dni później podczas obławy, w której uczestniczyło ponad siedmiuset funkcjonariuszy francuskich służb bezpieczeństwa. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie, ale francuskie władze zaprzeczyły, jakoby to islamiści odpowiadali za tę zbrodnię. Śmiertelne ofiary Cherifa Chekatta - Francuza pochodzenia marokańskiego - to Francuz, Tajlandczyk, Afgańczyk, Włoch i Polak.

Więcej o:
Komentarze (117)
Prezydent odznaczy Bartosza Niedzielskiego. To on próbował powstrzymać zamachowca w Starsburgu
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 25 razy 17

  Postawa Niedzielskiego godna odznaczenia.

  ps. ale PiS oczywiście zrobi z tego politykę ( przeciwko uchodźcom, UE itp ), podobnie jak na Smoleńsku..

 • szczegolny_izotop_wegla

  Oceniono 19 razy 15

  Ale to jest jakaś absolutna bzdura ! Bartosz próbował dobiec za znajomym do napastnika i dostał serią i od razu padł jak rażony bo dostał w głowę. Tak to wyglądało. Właściwie obaj padli. Napastnik nie był zainteresowany klubem i wogóle tam nie szedł. Jak powiedział taksówkarzowi którego porwał celem była zemsta i jarmark. Bartosz nie dokonał żadnej interwencji. Zamachowiec odebrał ich jako atakujących i od razu zastrzelił. Proszę pisać prawdę a nie bajki...

 • radus.madzia

  Oceniono 14 razy 12

  to bardzo miło, że prezydent chce uhonorować osobę homoseksualną, mającą lewicowe poglądy i uznającą PiS za bardzo złą partię, niszczącą polskę.

 • mer-llink

  Oceniono 12 razy 12

  Pan Niedzielski zginął jak dzielny człowiek. Cześć jego pamięci!

  Pan Duda Andrzej natomiast koniecznie musi sie przymazac do każdej okazji pogrzebowej?
  Juz biegał ze zniczem po cmentarzu w Święto Zmarłych, lansując pewną niezdolną kobitkę. Teraz na cmentarz pogna z medalem...
  Jest taka przypadłośc: nekrofilia. To się da leczyć.

 • tomasz.rze

  Oceniono 22 razy 12

  Medal od TEGO prezesdenta zaszczytu i dobrej pamięci nie przynosi.

 • yaspiman

  Oceniono 13 razy 9

  żeby mu "wręczyć" duda zarządzi ekshumację. te szakale z pis-bandy lubują się w tym.

 • 2jack

  Oceniono 15 razy 9

  Moim zdaniem , pan prezydent to ten medal powinien sobie wsadzic w... cokolwiek.
  Bylo jakies zdjecie Bartosza z malym dzieckiem , moze by tak temu dziecku ( i jego mamie)
  przyznac zapomoge az do pelnoletnosci? Moze nawet w wysokosci pensji posla RP..

 • kralik111

  Oceniono 8 razy 8

  Przynajmniej jeden nie rzuci mu medalem w PiSk :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX