Jasna Góra. Paulini przyjęli ofiarę, ale nie odczytali intencji o Polsce bez faszyzmu

Działacze ruchów demokratycznych zamówili mszę w intencji Polski wolnej od faszyzmu. Paulini z Częstochowy przyjęli ofiarę, jednak nie odczytali intencji, ponieważ w ich opinii jest ona prowokacją.

O tym, że intencja demokratów nie została przeczytana, poinformował częstochowski oddział "Gazety Wyborczej". To nie pierwsza taka sytuacja na Jasnej Górze. Rok temu mszę za Polskę wolną od faszyzmu próbowała zamówić Jolanta Urbańska - częstochowska radna Platformy Obywatelskiej i założycielka stowarzyszenia Demokratyczna RP. Wtedy paulini odmówili jej, tłumacząc, że w Polsce nie ma faszyzmu, dlatego nie ma też potrzeby modlić się w takiej intencji. 

Czytaj także: Apel do przeora Jasnej Góry o zablokowanie narodowców

Jasna Góra. Paulini nie odczytali intencji o Polskę bez faszyzmu, bo to "prowokacja"

15 grudnia br. sytuacja się powtórzyła. Tego dnia w kościele na Jasnej Górze odbywała się msza święta za Ojczyznę. Działacze demokratyczni zamówili na czas jej trwania modlitwę w intencji „Polski wolnej od faszyzmu, nacjonalizmu i nietolerancji”. Ofiara została przyjęta, jednak mimo to intencja nie została odczytana. Kilkudziesięciu reprezentantów środowisk demokratycznych z flagami Polski i Unii Europejskiej nie usłyszało zamówionej wcześniej intencji, mimo że tego dnia intencje odczytywano na Jasnej Górze przez kilkanaście minut.

Po mszy działacze ruchów demokratycznych udali się do zakrystii, aby spytać się duchownych, dlaczego ich intencja została pominięta. Usłyszeli, że intencja o Polskę bez faszyzmu była prowokacją i próbą upolitycznienia mszy - podaje "Gazeta Wyborcza".

Częstochowa. Paulini sympatyzują z kibicami i narodowcami?

Przypomnijmy, że pomimo deklarowanych obaw o upolitycznienie mszy, paulini z Jasnej Góry nie wyrażali sprzeciwu, gdy pielgrzymkę do Częstochowy organizowały Młodzież Wszechpolska, Ruch Narodowy i Obóz Narodowy-Radykalny. Wówczas, pomimo listownego sprzeciwu polityków, intelektualistów i artystów dot. organizacji ww. pielgrzymki, przeor o. Marian Waligóra napisał, że "Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich pielgrzymów".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (205)
Jasna Góra. Paulini przyjęli ofiarę, ale nie odczytali intencji o Polsce bez faszyzmu
Zaloguj się
 • wagadudu

  Oceniono 45 razy 33

  Nie dziwota. KK zawsze kibicował faszyzmowi. Ksiądz Tiso, braciszek Petar Brzica, pomoc ODESSIe...

 • kemor234

  Oceniono 35 razy 31

  Przynajmniej kasę powinni zwrócić. Potem przeprosić.
  A potem odprawiać msze w intencjach ... własnych.

 • wroclawianka9

  Oceniono 28 razy 26

  Jak ktoś jest tak głupi, żeby dawać pieniądze paulinom, to niech się potem nie dziwi.

 • evergreen111

  Oceniono 32 razy 26

  Jasna Góra to przystań faszystów, wiec jak zakonnicy mieliby wystąpić przeciwko swoim?

 • tadjan

  Oceniono 32 razy 26

  czyli paulini są złodziejami........ jakie to proste.

 • wujtommy102

  Oceniono 31 razy 25

  Jeśli wzięli ofiarę bez odczytania intencji to tak jakby te ofiarę ukradli. Ale tych obłudników nie obowiązują żadne przykazania.

 • wolak007

  Oceniono 31 razy 25

  Następnym razem trzeba płacić sukienkowym -PO- wykonaniu usługi. Nigdy -PRZED!

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 28 razy 24

  W Polsce nie ma faszyzmu, ale są faszyści, również na Jasnej Górze i wcale się z tym nie kryją. Jak te małpy w habitach wzięły kasę za intencję, to zasranym ich obowiązkiem jest ją odczytać. "Upolitycznienie mszy", ha ha. Kościół przecież wcale się do polityki nie miesza i nie mieszał od wieków!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX