Zakonnice modlą się m.in. za posłów i sędziów TK. "By nie bali się chronić życia dzieci"

Zakonnice w całej Polsce odpowiedziały na apel Konferencji Episkopatu Polski i modlą się za ochronę życia człowieka "od poczęcia do naturalnej śmierci" - podaje tygodnik "Niedziela". Modlitwy sióstr dotyczą również m.in. polityków i sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Pod koniec listopada sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński zaapelował do wszystkich żeńskich zgromadzeń zakonnych w Polsce o modlitwę w sprawie "ochrony życia".

Módlmy się także za legislatorów, aby respektowali prawo do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, a także abyśmy sami byli wrażliwi na potrzeby rodziców oczekujących potomstwa

- pisał biskup w liście do zakonnic.

Zakonnice modlą się za sędziów Trybunału Konstytucyjnego ws. "ochrony życia"

Jak informuje tygodnik "Niedziela", apel Konferencji Episkopatu Polski przyniósł skutek.

Codziennie modlimy się za naszych polityków, posłów i także za sędziów Trybunału Konstytucyjnego, by nie bali się chronić życia tych dzieci, które tego najbardziej potrzebują. Mamy nadzieję, że nasza gorliwa modlitwa przyczyni się do zmiany prawa, które zezwala na zbijanie tych, którzy ochrony życia najbardziej potrzebują

- mówi w rozmowie z tygodnikiem s. Halina Rosiek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy.

- Cały czas modlimy się za tych, którzy mają wpływ na polskie prawo. Wiele sióstr regularnie podejmuje się także duchowej adopcji dziecka poczętego - zapewnia s. Elżbieta z klasztoru kontemplacyjnego w Siedlcach.

Co dalej z projektem "Zatrzymaj aborcję"?

Pod koniec listopada 25 organizacji i ruchów katolickich wystosowało apel do polityków o poparcie obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję". Pod projektem inicjatywy ustawodawczej podpisało się ponad 800 tysięcy Polaków. Na początku lipca został skierowany do nadzwyczajnej podkomisji do spraw dalszego procedowania. Od tego czasu jej członkowie nie spotkali się.

Projekt zakłada wykreślenie przesłanki pozwalającej na aborcję dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję" złożył projekt do Sejmu 30 listopada ubiegłego roku.

Poza tym, cały czas na rozstrzygnięcie czeka wniosek posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego złożony w ubiegłym roku do TK. Wniosek dotyczy stwierdzenia niezgodności z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie wady płodu. Trybunał jak dotąd nie rozpatrzył sprawy.

Przypomnijmy, że obowiązujący kompromis aborcyjny z 1993 roku dopuszcza przerywanie ciąży w trzech przypadkach: zagrożenia życia lub zdrowia matki, gwałtu lub wad płodu. Polska i Irlandia są wymieniane jako jedyne europejskie kraje z utrudnionym dostępem do aborcji.

Zobacz wideo
Więcej o: