"Naładuj telefon, zatankuj samochód". Ostrzeżenie przed intensywnym śniegiem na wschodzie kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielę wznowił ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu przede wszystkim na wschodzie Polski. Zaapelował też do kierowców, przy dobrze przygotowali się do podróży.
Zobacz wideo

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia wydane wieczorem w sobotę zostały przedłużone także na niedzielę. Intensywnie sypać ma na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach. Informację tę podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jednocześnie przypominając zasady bezpieczeństwa w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych.

"Korzystaj z zimowych opon, naładuj telefon, zabierz do auta ładowarkę, zatankuj samochód, zabierz przewody do rozruchu silnika" - radzi kierowcom RCB. Wszystkich przestrzega przed rozgrzewaniem się alkoholem, zaleca stosowny ubiór, zadbanie o zwierzęta i reagowanie na wołania o pomoc.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że mogą pojawić się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, co stanowi ryzyko które mogą strat materialnych oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Na większości obszaru Polski temperatury wynoszą między -2 a 0 stopni Celsjusza. To oznacza, że tam, gdzie pojawiają się opady, na drogach może być bardzo ślisko.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że kierowcy muszą liczyć się z negatywnymi konsekwencjami opadów w kilkunastu województwach.

Więcej o: