Ministerstwo Kultury wybrało bożonarodzeniowe kartki. Teraz się tłumaczy. "Wesołego rybotrupa"

Ministerstwo Kultury zorganizowało konkurs na kartki świąteczne. W czwartek pokazano zwycięskie projekty, a na Twitterze wylała się fala krytyki. "Wesołego rybotrupa" - pisali użytkownicy. Resort szybko skasował wpis ze zdjęciami kartek i przeprosił.
Zobacz wideo

O gustach się nie dyskutuje. W przypadku konkursu na kartkę bożonarodzeniową Ministerstwa Kultury żadnej dyskusji nie było. Zwycięskie projekty zostały skrytykowane z każdej strony - i z lewej, i z prawej. 

Kartki świąteczne Ministerstwa Kultury

Konkurs na bożonarodzeniową kartkę pocztową dla uczniów szkół plastycznych ogłosiła wiceminister Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka. Na Twitterze resortu ogłoszono dziś zwycięzców. Obok nazwisk pojawiły się również projekty kartek świątecznych. Trzeba przyznać, że podejście do tematu jest niekonwencjonalne.

Projekty kartek, które nie są typowo bożonarodzeniowe nie spodobały się Polakom. 

Wesołego rybotrupa!
Turpizm świąteczny. To są kartki, które dostaniecie od swoich grabarzy.
Te kartki są zwyczajnie beznadziejne w moim odczuciu. I bardzo słabo nawiązują do Bożego Narodzenia

- piszą osoby, które zobaczyły zdjęcia kartek. 

Ministerstwu dostało się też od prawicowych mediów i polityków. "Żenada roku czy karuzela śmiechu" - pisze portal nczas.pl. Posłanka PiS Anna Maria Siarkowska spytała, jakie były kryteria jury, bo "na pewno nie walory estetyczne". 

W sprawie wypowiedział się również Krzysztof Bosak. Ten z kolei zauważył, że osoby, którym kartki się podobają, są bardziej niebezpieczni niż liberałowie. 

"Konserwatyści, którzy mają taką wizję sztuki świątecznej związanej z Bożym Narodzeniem, są dla nas dużo groźniejszym przeciwnikiem niż lewica czy liberałowie.
To jest przeciwnik udający naszych ludzi. Dyktatura relatywizmu i afirmacja antysztuki, którą my mamy zaakceptować" - napisał Bosak.

Ministerstwo Kultury się tłumaczy i przeprasza

Po kilku godzinach wpis ze zdjęciami zwycięskich kartek zniknął z Twittera resortu kultury. Zamiast pojawiło się zdjęcie tradycyjnej kartki świątecznej. 

"Uspokajamy Państwa, że jedyna oficjalna kartka świąteczna MKiDN nawiązuje do klasycznych wzorców polskiej sztuki i wartości naszej kultury" - czytamy. 

Po kolejnych trzech godzinach pojawiły się również przeprosiny. Ministerstwo Kultury tłumaczy, że to nie wina ich pracowników, a jury, w którego skład wchodzili wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych. Podejrzewają, że mógł być to spisek mający ośmieszyć resort.

"Przepraszamy za prezentację na naszym profilu projektów „dziwnych” kartek świątecznych. Sami mamy poczucie, że padliśmy ofiarą niewybrednego żartu jury konkursu, a nasze "filtry bezpieczeństwa" nie w pełni zadziałały" - pisze ministerstwo.

Dodano, że oficjalny profil MKiDN nie jest miejscem na prezentację takich treści i ostatecznie zdecydowano o pokazaniu tylko oficjalnej kartki świątecznej ministerstwa. 

Więcej o: