Zgłosiły się trzy kolejne ofiary ks. Jankowskiego. "Masturbował się, dotykał"

Do fundacji "Nie lękajcie się" zgłosiły się trzy kolejne ofiary księdza Henryka Jankowskiego. - Opisują, jak ksiądz Jankowski się przy nich masturbował czy dotykał ich w miejscach intymnych - mówi prezes fundacji w rozmowie z "Super Expresem".
Zobacz wideo

Jak informuje "Super Express", do fundacji "Nie lękajcie się" od momentu nagłośnienia sprawy prałata Jankowskiego zgłaszają się kolejne ofiary, które opisują, że w przeszłości były przez niego molestowane.

Henryk Jankowski. Kolejne zarzuty o pedofilię

Zgłoszenia od kolejnych ofiar księdza Jankowskiego przychodzą do fundacji "Nie lękajcie się" między innymi w formie listów. Nie wszystkie z ofiar chcą ujawniać swoje dane osobowe. W ostatnich dniach do "Nie lękajcie się" zgłosiło się trzech mężczyzn z Gdańska, Anglii i Niemiec, którzy opisują, że byli przez niego molestowani. 

- To trzech dorosłych mężczyzn, którzy na przełomie lat 80. i 90. mieli po kilkanaście lat - mówi prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński w rozmowie z "Super Expressem".

Jak dodaje, obaj należeli do parafii świętej Brygidy w Gdańsku, gdzie posługę pełnił Henryk Jankowski.

- Opisują, jak ksiądz Jankowski się przy nich masturbował czy dotykał ich w miejscach intymnych - precyzuje Lisiński.

Sprawa ks. Henryka Jankowskiego

Przypomnijmy, że 6 grudnia w "Dużym Formacie" ukazał się reportaż opisujący relacje ofiar wykorzystywanych seksualnie przez księdza Henryka Jankowskiego. 

- Dopadł mnie, gdy szarpałam się z klamką. Dotykał piersi, powiedział, że pokaże mi, co to znaczy od tyłu. Wkładał ręce w majtki i próbował je zdjąć - relacjonowała wydarzenia sprzed lat jedna z bohaterek reportażu.

Również "Fakty" TVN dotarły do kobiety, która twierdzi, że była molestowana przez duchownego. - Każde z dzieci podchodziło i ksiądz Jankowski niektórych sadzał sobie na kolano, głaskał. (...) Pamiętam tylko, że mi wtedy włożył rękę, bo miałam taką krótką sukieneczkę. Włożył mi wtedy rękę pod tę sukieneczkę i ściskał, dotykał moje pośladki - wspominała.

Ks. Henryk Jankowski zmarł w 2010 r. W latach 1970-2004 był proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku, znany był przede wszystkim jako kapelan "Solidarności". W związku z reportażem "Dużego Formatu" część mieszkańców Gdańska domaga się usunięcia pomnika prałata.

Więcej o: