Zaskakująca decyzja duchownego. Ks. Franciszek Ślusarczyk nie chce zostać biskupem

Ks. Franciszek Ślusarczyk mianowany przez papieża Franciszka na biskupa pomocniczego podjął decyzję o nieprzyjmowaniu święceń biskupich - poinformowała Archidiecezja Krakowska. Bezpośrednie powody nie są znane.
Zobacz wideo

Papież Franciszek na początku grudnia zdecydował o mianowaniu dwóch biskupów pomocniczych z Archidiecezji Krakowskiej - ks. Biskupa nominata Franciszka Ślusarczyka i Ks. Biskupa nominata Janusza Mastalskiego. Święcenia miały odbyć się 5 stycznia w Krakowie-Łagiewnikach.

Jednak, jak informuje Archidiecezja Krakowska, jeden z nominowanych biskupów - ks. Franciszek Ślusarczyk - "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu".

Dymisja ks. prałata Franciszka Ślusarczyka została przez papieża przyjęta. Oznacza to, że święcenia biskupie na początku stycznia przyjmie jedynie ks. Biskup nominat Janusz Mastalski.

Ks. Franciszek Ślusarczyk: Przepraszam zawiedzionych

Duchowny wydał oświadczenie, cytowane m.in. przez portal Wiara.pl. Przeprosił "wszystkich, którzy poczuli się zawiedzeni". Poprosił również o modlitwę i podziękował za liczne wyrazy solidarności. Ks. Ślusarczyk zapowiedział, że nadal będzie pracował na rzecz swojej diecezji i całego Kościoła. Po ogłoszeniu nominacji mówił w rozmowie z dziennikarzami, że "miejscem kapłana jest konfesjonał, ołtarz i szkoła".

Jak informuje krakowska "Gazeta Wyborcza", na temat decyzji pojawiły się dwie teorie - o pogorszeniu stanu zdrowia i o" zdarzenia z jego przeszłości, które mogły zaważyć na rezygnacji".

Ks. Franciszek Ślusarczyk ma 60 lat, jest doktorem teologii. Od 2014 r. jest kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Pracował m.in. na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dwa lata temu został ustanowiony przez papieża Franciszka misjonarzem miłosierdzia.

Więcej o: