Centrum Informacyjne Sejmu o szablach: Cena adekwatna do bardzo wysokiej jakości sprzętu

Centrum Informacyjne Sejmu przyznaje, że szable dla Straży Marszałkowskiej były drogie. I przekonuje, że warto było wydać 3,8 tys. zł netto za sztukę, bo Straż Marszałkowska to "wspólne dobro".

Centrum Informacyjne Sejmu w oświadczeniu tłumaczy, że "pozyskana broń posłuży funkcjonariuszom przez wiele lat".

Kancelaria Sejmu z pełną odpowiedzialnością stwierdza, że kwota wydatkowanych środków publicznych - 3 800 zł netto za każdą z kilkunastu szabel paradnych - jest w pełni adekwatna do bardzo wysokiej jakości zakupionego sprzętu, gwarantującego ponadto jego bezpieczną eksploatację

- czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Sejmu.

Centrum Komunikacji Sejmu o szablach: Cena adekwatna do wysokiej jakości

CIS nie spodobała się wypowiedź Krzysztofa Brejzy, który komentując koszt szabel na łamach "Rzeczpospolitej" stwierdził, że "marszałek urządził sobie cepeliadę na koszt podatników", a także określił inwestycję mianem "Bizancjum". Zdaniem CIS to "obraźliwe i nieadekwatne do sytuacji" sformułowania.

"Straż Marszałkowska jest pełnoprawną formacją umundurowaną, realizującą wszechstronne zadania - od reprezentacyjnych po zabezpieczanie bezpieczeństwa kompleksu sejmowego. To wspólne dobro, które powinno być wyłączone spod bieżących sporów politycznych" - czytamy w oświadczeniu.

CiS zaprzeczył także doniesieniom, że funkcjonariusze straży marszałkowskiej dostali broń bez podstawy prawnej. "Od 20 maja 2018 r., czyli od dnia wejścia w życie ustawy o Straży Marszałkowskiej, podstawę tę stanowi art. 51 ust. 3 tego aktu prawnego”" - czytamy.

W poniedziałek "Rzeczpospolita" podała, powołując się na informacje od Krzysztofa Brejzy, że na szable dla Straży Marszałkowskiej wydano 70 tys. zł. Zakupiono 15 sztuk, więc na każdą wydano średnio 4,7 tys, zł brutto, czyli właśnie ok 3,8 tys. zł netto.

Przypomnijmy, że w sierpniu Kancelaria Sejmu odmówiła dziennikarzom "Rzeczpospolitej" podania informacji na temat kosztu zakupu szabel.

Zobacz wideo
Więcej o: