W końcu wiadomo, ile kosztowały szable dla Straży Marszałkowskiej. 15 sztuk za 70 tys. zł

Kilka miesięcy temu Kancelaria Sejmu nie chciała podać dziennikarzom informacji o tym, ile kosztowały szable dla Straży Marszałkowskiej. Dowiedział się tego Krzysztof Brejza. - To szczyt ekstrawagancji - ocenia.

W sierpniu  br. Kancelaria Sejmu nie chciała podać dziennikarzom „Rzeczpospolitej” informacji ws. kosztu szabel dla Straży Marszałkowskiej, zasłaniając się względami bezpieczeństwa.

Szable dla Straży Marszałkowskiej. 15 sztuk za 70 tys. zł

Z odmową nie zgodził się poseł Krzysztof Brejza, który sam napisał do Kancelarii Sejmu w tej sprawie. Z odpowiedzi, którą otrzymał wynika, że zakupiono 15 szabel za „57 tys. zł bez uwzględnienia podatku od towarów i usług”. Doliczając daninę dla państwa, na broń wydano około 70 tys. zł - informuje "Rzeczpospolita". Za jedną szablę wychodzi więc średnio 4,7 tys. zł.

- Tak drogie szable to szczyt ekstrawagancji. Poza tym po co kupiono ich aż 15, skoro zazwyczaj w użytku są dwie? - pyta w rozmowie z dziennikiem Krzysztof Brejza.

Przypomnijmy, że Straż Marszałkowska od lipca dysponuje szablami. Mają wygrawerowaną sentencję SALUS REI PUBLICAE SUPREMA LEX, czyli "dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem". Mierzą 959 mm.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (168)
W końcu wiadomo, ile kosztowały szable dla Straży Marszałkowskiej. 15 sztuk za 70 tys. zł
Zaloguj się
 • gamonides

  Oceniono 49 razy 43

  Co tam szable, powalające jest to, że władza nie odpowiada na pytania, wydaje publiczne pieniądze i jest oburzona gdy musi się tłumaczyć. PiS niczego nie wyjaśnia w parlamencie, Kaczyński, Morawiecki, Szydło, Błaszczak, Kuchcinski, Macierewicz ani razu nie udzielili wywiadu i dali się przepytać - Piaseckiemu czy Lisowi poza Rymanowskim. Nie ma konferencji prasowych na których można spokojnie zadać pytania, ucieczki po oświadczeniach to standard. Theresa May 5 dni non stop odpowiada w parlamencie na pytaniai może z dwa razy złożyła oświadczenie bez pytań w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Kto wierzy pisowcom ten trąba.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 35 razy 33

  Bufonada, pozerstwo, puste gesty i symbole za którymi nie ma żadnej sensownej treści. Te szable są kwintesencją rządów PiSiorów.

 • fakiba

  Oceniono 30 razy 28

  Szable już mają brakuje jeszcze hełmów i będzie komplet , zakute łby z szablami

 • lao.premis

  Oceniono 28 razy 26

  PiS, z racji na swą uczciwiść i nieomylność, zgodnie z ustanowiony przez siebie prawem nie musi tracić czasu na przetargi i konkursy. Publiczne pieniądze to ich pieniądze przecież.

 • falbor

  Oceniono 29 razy 25

  no to jeszcze tylko halabardy i kolczugi...
  i p.kuchciński wreszcie poczuje się wreszcie bezpieczny!

 • incipit

  Oceniono 29 razy 23

  A dostawcą pewnie znajoma firma zwykle sprzedająca podobne przedmioty po 450 zł jak znajdzie zapalonego naiwnego.

 • sprawazlewa

  Oceniono 26 razy 22

  I tak cennymi szablami będą atakować niepełnosprawnych. Nie szkoda szabel? Podatnicy będą zniesmaczeni, że ich pieniądze są marnowane. Było kupić za taką kasę karabin maszynowy. Skutek gwarantowany!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX