W końcu wiadomo, ile kosztowały szable dla Straży Marszałkowskiej. 15 sztuk za 70 tys. zł

Kilka miesięcy temu Kancelaria Sejmu nie chciała podać dziennikarzom informacji o tym, ile kosztowały szable dla Straży Marszałkowskiej. Dowiedział się tego Krzysztof Brejza. - To szczyt ekstrawagancji - ocenia.

W sierpniu  br. Kancelaria Sejmu nie chciała podać dziennikarzom „Rzeczpospolitej” informacji ws. kosztu szabel dla Straży Marszałkowskiej, zasłaniając się względami bezpieczeństwa.

Szable dla Straży Marszałkowskiej. 15 sztuk za 70 tys. zł

Z odmową nie zgodził się poseł Krzysztof Brejza, który sam napisał do Kancelarii Sejmu w tej sprawie. Z odpowiedzi, którą otrzymał wynika, że zakupiono 15 szabel za „57 tys. zł bez uwzględnienia podatku od towarów i usług”. Doliczając daninę dla państwa, na broń wydano około 70 tys. zł - informuje "Rzeczpospolita". Za jedną szablę wychodzi więc średnio 4,7 tys. zł.

- Tak drogie szable to szczyt ekstrawagancji. Poza tym po co kupiono ich aż 15, skoro zazwyczaj w użytku są dwie? - pyta w rozmowie z dziennikiem Krzysztof Brejza.

Przypomnijmy, że Straż Marszałkowska od lipca dysponuje szablami. Mają wygrawerowaną sentencję SALUS REI PUBLICAE SUPREMA LEX, czyli "dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem". Mierzą 959 mm.

Zobacz wideo
Więcej o: