CBŚP przejęło 80 ton materiałów wybuchowych. Zatrzymano 35 osób

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę handlową i przejęło ok. 80 ton materiałów wybuchowych, produkowanych nielegalnie na terenie Polski.
Zobacz wideo

Grupa handlowa, którą rozbito, zajmowała się przede wszystkim handlem artykułami do pirotechniki widowiskowej. Grupa ta produkowała swoje wyroby w Polsce, ale sprzedawała je przede wszystkim na Zachodzie za pośrednictwem internetu.

CBŚP rozbiło grupę handlującą materiałami pirotechnicznymi

W związku ze sprawą nielegalnej produkcji materiałów wybuchowych, w Polsce,  Niemczech, Holandii, Francji i krajach skandynawskich zatrzymano łącznie 35 osób.  Podczas śledztwa przejęto przesyłki, w których było pół tony materiałów wybuchowych. CBŚP odkryło także pięć magazynów, w których przechowywano 80 ton fajerwerków i innych wyrobów pirotechnicznych. Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że członkowie rozbitej grupy lokowali zyski ze sprzedaży materiałów wybuchowych, kupując nieruchomości i samochody.

Zatrzymanym postawiono zarzuty. Pranie pieniędzy, sprzedaż bez koncesji

Śledczy ustalili, że produkowane przez ww. grupę materiały pirotechniczne trafiały przede wszystkim do Holandii, Niemiec oraz do krajów skandynawskich. Policja ustala, czy wyroby rozbitej grupy mogły trafić w ręce grup przestępczych działających na zachodzie i północy Europy. 34 osoby usłyszały zarzuty w związku ze sprawą przejętych materiałów pirotechnicznych. 27 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna osoba o kierowanie nią. Zatrzymani usłyszeli także zarzuty dotyczące prania pieniędzy, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, oszustw podatkowych oraz sprzedaży bez koncesji materiałów wybuchowych, w tym pirotechnicznych o wysokiej sile rażenia.

Więcej o: