"SPEED" - w polskiej policji powstała specjalna grupa do ścigania piratów drogowych

Ponad 970 kierowców, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, 209 osób, które straciły prawo jazdy - to bilans pierwszych tygodni funkcjonowania nowego zespołu w polskiej policji. Ma on przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze.
Zobacz wideo

Grupa "SPEED" została powołana przez Komendanta Stołecznego Policji. W jej skład wchodzą policjanci z warszawskiej "drogówki" wspierani przez funkcjonariuszy z innych komórek. 

- "SPEED" ma działać zdecydowanie, ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości - czytamy na stronie Komendy Stołecznej Policji.

Do interwencji funkcjonariusze używają przede wszystkim nieoznakowanych radiowozów oraz najnowszego pojazdu oznakowanego - samochodu KIA Stinger GT. Prowadzą pomiary statystyczne i dynamiczne. 

Policjanci z nowo powołanej grupy działają na terenie garnizonu Warszawa od kilku tygodniu, a już namierzyli 975 osób, które przekroczyły nakazaną prędkość. Aż 209 osób straciło prawo jazdy w wyniku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Blisko 180 kierowców popełniło inne wykroczenia. "W trakcie działań nałożono 612 mandatów karnych, 593 razy zastosowano pouczenia, a w 11 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze zatrzymali również 41 dowodów rejestracyjnych" - informuje w komunikacie stołeczna policja.