Police. Znaleziono 250-kilogramowy niewybuch. Ewakuacja dotyczy 25 tysięcy osób

W niedzielę 9 grudnia nawet 25 tysięcy mieszkańców Polic pod Szczecinem opuści swoje domy i mieszkania w związku z planowaną ewakuacją. W czwartek 5 grudnia na budowie natrafiono na bombę z czasów II wojny światowej.
Zobacz wideo

Niewybuch odnaleziono na budowie przy ulicy Tanowskiej 3 w Policach (województwo zachodniopomorskie). Bombie z okresu II wojny światowej przyjrzał się patrol saperski i potwierdził, że waży ok. 250 kilogramów, a strefa zagrożenia wybuchem ma promień o długości ok. 1,5 km. 

Ewakuacja w Policach. Nawet 20 tys. osób opuści swoje domy

Trwają przygotowania do akcji ewakuacyjnej. Burmistrz Polic Władysław Diakun zadecydował, że ewakuacja odbędzie się w niedzielę w godzinach porannych. O 9:00 pluton saperski podejmie próbę usunięcia i przewiezienia bomby. Cała operacja ma potrwać do godz. 11.30. Usunięta z Polic bomba lotnicza zostanie przewieziona na poligon w Drawsku Pomorskim i tam zdetonowana.

Jak informuje portal "Wirtualne Police", z ewakuacji wyłączone zostały ulice: Piaskowa, Okulickiego, 26 Kwietnia, Roweckiego, 1 Maja, Bursztynowa, Korczaka i Kresowa. Ewakuacja nie obejmie także mieszkańców Osiedli Mścięcino i Jasienica

Police. Miejsce odnalezienia bombyPolice. Miejsce odnalezienia bomby Fot. Google Maps

Przygotowano trzy miejsca dla ewakuowanych. Będą to: polana za Szkołą Podstawową nr 8 w Policach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mścięcinie oraz filia Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Tanowskiej. Na czas ewakuacji drogi zostaną zamknięte, a komunikacja miejska wstrzymana. Ewakuowanych będzie 25 tys. spośród 33 tys. mieszkańców Polic. Od sobotniego poranka będą rozgłaszane komunikaty o zbliżającej się ewakuacji Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej będą odwiedzać mieszkańców, przypominając o konieczności przeczekania akcji saperów w wyznaczonym do tego miejscu.