Rafał Trzaskowski: Tegoroczny Sylwester w Warszawie odbędzie się bez pokazu fajerwerków

"W tym roku Warszawa nie strzela" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podczas imprezy sylwestrowej organizowanej przez miasto nie będzie fajerwerków.
Zobacz wideo

Decyzja władz miasta związana jest z troską o dobro zwierząt, dla których głośne wystrzały są wyjątkowo stresujące. Ma ona jednak przede wszystkim wymiar edukacyjny, ponieważ każda pełnoletnia osoba może kupić fajerwerki i używać ich we własnym zakresie.

Rafał Trzaskowski: Sylwester w Warszawie bez fajerwerków

"Potwierdzam - w tym roku w Sylwestra #WarszawaNieStrzela. Podczas imprezy sylwestrowej organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa nie będzie pokazu głośnych fajerwerków. Bąbel wygląda na zadowolonego" - napisał Rafał Trzaskowski, dołączając zdjęcie ze swoim synem oraz psem o imieniu Bąbel.

Substytutem pokazu pirotechnicznego ma być pokaz laserów.

Kolejne miasta rezygnują z fajerwerków. Na liście Kraków, Wrocław, Poznań i Toruń

Warszawa to nie jest pierwszym miastem, które rezygnuje z pokazu fajerwerków. W poprzednich latach zrezygnowały z nich takie miasta jak Kraków, Wrocław i Poznań, gdzie fajerwerki zostały zastąpione kolorowymi laserami. W tym roku głośnym wybuchom sprzeciwia się także Toruń. "Wraz z nadejściem 2019 roku Toruń pożegna sztuczne ognie. Mając na uwadze liczne apele oraz dobro zwierząt podjąłem decyzję, że w sylwestrową noc zobaczymy ostatni miejski pokaz fajerwerków. W przyszłości będziemy korzystali z rozwiązań alternatywnych, np. pokazów laserowych" - napisał na Facebooku prezydent Torunia Michał Zaleski.

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (131)
Rafał Trzaskowski: Tegoroczny Sylwester w Warszawie odbędzie się bez pokazu fajerwerków
Zaloguj się
 • darius112

  Oceniono 35 razy 15

  Decyzja bez znaczenia, bo i tak będzie taki huk jakby hitlerowcy bombardowali Warszawę. Należało by zakazać handlu tym chińskim badziewiem, niestety w naszym kraju za odpalenie racy na ulicy ma się stawiane zarzuty a za wycelowanie sztucznych ogni w okno sąsiada nic nie grozi.

 • yenk

  Oceniono 42 razy 12

  Janusz i tak musi "poszczelac" w sylwestra. A pozniej dokupi z wyprzedazy w biedronce i bedzie "szczelal" w nowy rok. Zaden "Czaskoski" nie bedzie plul Januszowi w twarz.

 • zabolicha

  Oceniono 29 razy 11

  Wreszcie. Trzeba by zakazać w ogóle używania fajerwerków. Po pierwsze ze względu na zwierzęta, po drugie ze względu na bardzo szkodliwe oddziaływanie na środowisko.
  W wielu krajach pokazy sztucznych ogni można organizować np. 2 razy w roku. Indywidualnie nie wolno.
  Przydałby się zakaz sprzedawania tego badziewia.

 • vitmik

  Oceniono 23 razy 9

  a ja bym chciał:
  zakazu sprzedaży węgla odbiorcom indywidualnym oraz sprzedaży jakichkolwiek pieców węglowych,
  - zakaz dopłat do zakupu pieców węglowych, + mega podatek od zakupu takiego pieca
  - dopłat za zakup pieców gazowych
  - utworzenia planów budowy conajmniej dwóch elektrowni atomowych
  - utworzenia JEDNEJ szkoły kształcącej przyszłych pracowników tychże elektrowni
  - powolnego zamykania kopalni węgla
  - zwiększenie portu gazowego

  koło ciula lata mi pokonanie przez zjednoczoną opozycje pisu oraz ochrona konstytucji w przypadku kiedy żadna z tych partii nie zobowiąże się do realizacji tych postulatów

  tyle i tylko tyle

 • qqracza

  Oceniono 16 razy 8

  Jak codziennie pies wyje w bloku, bo właściciele w pracy a dzieci w szkole to jest w porządku, bo nie ma ciszy nocnej, a biedny piesio tęskni. Jak ujada, gdy tylko ktoś zbliży się do drzwi, to dobrze bo przecież pilnuje. Place zabaw dla dzieci odgradzamy płotami jak getta aby psy tam nie srały, reszta trawników to odsrywalnia psów. Chore

 • qqracza

  Oceniono 14 razy 6

  Fajerwerki są fanaberią. To prawda. Jak natomiast określić trzymanie psa w 15 piętrowym bloku w centrum kilkumilionowego miasta? Psa, który przez lata chowu wsobnego stał się karykaturą zwierzęcia? Psa, który zieleń widzi dwa razy dziennie przez dwadzieścia minut, gdy sra? Miłością do zwierząt?

 • qqracza

  Oceniono 16 razy 6

  A Ty czy już odesrałeś swojego pieska na trawniku pod blokiem? Posprzątałeś? Chwali się. . A czy się wyszczał? A może mocz Twojego pieska nie śmierdzi? To niech szcza na Twój dywan. Niektóre trawniki w mieście śmierdzą jak zapomniany toi toi latem.

 • yaspiman

  Oceniono 22 razy 6

  zwierzęta odetchną z ulgą, a i podatnicy zaoszczędzą.
  dobra decyzja.
  jak ktoś chce strzelać to niech strzela za własne pieniądze.

 • melmakianin

  Oceniono 12 razy 6

  Może zamiast tego wspólny głośny pierd? Z wielu wreszcie zejdzie ciśnienie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX