Dziesiątki karpi w niewielkiej wannie w Carrefour. "Nie dożyją jutra". Jest szybka reakcja sieci

W jednym z warszawskich marketów sieci Carrefour dziennikarka i prezenterka Jolanta Zasępa spostrzegła niewielką wannę, w której pływały stłoczone karpie. "Jak tak można męczyć żywe zwierzęta?" - napisała. Sieć szybko zainterweniowała i umieściła ryby w większym pojemniku.

"Te biedaki nie dożyją jutra, jak można dawać do sprzedaży żywe karpie od 1 grudnia? W takich warunkach?!" - napisała na Twitterze dziennikarka i prezenterka Jolanta Zasępa po wizycie w jednym ze sklepów sieci Carrefour w Warszawie. W niewielkiej wannie pływało kilkadziesiąt ryb.

- Zgłosiłam sprawę pracownikowi. Poinformował mnie, że niestety taka praca, że też im się to nie podoba. Mówił, że wcześniej ryb było mniej, ale przyjechała dostawa i musieli dołożyć. Poprosiłam tylko o dolanie wody i dopiero w domu poszukałam informacji, co robić w takiej sytuacji

- mówi w rozmowie z Gazeta.pl.

- Inni klienci, a zwłaszcza dzieci były zaniepokojone i zasmucone, ale nikt nie reagował bezpośrednio

- dodaje.

Dziennikarka opublikowała film, na którym widać stłoczone w wannie zwierzęta, wysłała też zdjęcia do fundacji Viva!, zajmującej się ochroną zwierząt.

Zamierzała też zgłosić sprawę na policję, ale zanim to się stało, sieć zareagowała na złe warunki, w których trzymane były ryby.

Zadziałaliśmy natychmiast i wspólnie ze sklepem udało się wymienić basen na większy. Załączamy wideo, jak to obecnie u nas wygląda. Jeszcze raz dziękujemy za informację

- napisała w odpowiedzi sieć Carrefour.

Viva!: Zakończmy ten koszmar

Dziennikarka zachęciła do zwracania uwagę na podobne przypadki. Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva! zbiera podpisy pod petycją w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych karpi.

"Święta Bożego Narodzenia nazywane czasem współczucia i dobra, są tak naprawdę wypełnione bólem, strachem, walką i bolesną śmiercią prawie 10 milionów karpi" - czytamy na stronie Krwaweswieta.pl.

Ryby są trzymane bez wody, stłoczone, pakowane żywe do worków foliowych i ranione. Pomimo tego że karpie chroni ustawa o ochronie zwierząt i Sąd Najwyższy w 2016 roku wydał orzeczenie potwierdzające, że przetrzymywanie ryb bez wody jest znęcaniem się nad nimi, wciąż powszechne jest, znane od czasów PRL-u, zjawisko sprzedaży żywego karpia. Pomóż nam zakończyć ten koszmar!

- dodają działacze fundacji.

Kupujecie żywe karpie? Jakie są Wasze spostrzeżenia i obserwacje? Czekamy na listy pod adresem listydoredakcji@gazeta.pl.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (78)
Dziesiątki karpi w niewielkiej wannie w Carrefour. "Nie dożyją jutra". Jest szybka reakcja sieci
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 30 razy 10

  W wielu sklepach można kupić filety z karpia już z powyciąganymi ośćmi.
  Czy koniecznie musimy kupować żywą rybę i samemu zabijać ją w domu? Cóż to za atrakcja??

 • jakub13579

  Oceniono 21 razy 9

  Dlaczego nie ma zakazu sprzedawania żywych ryb?
  Przecież wystarczyłoby jedno rozporządzenie ministra degradacji środowiska.

 • qqben

  Oceniono 4 razy 4

  Czytając poniższe komentarze, można dojść do wniosku że zabijanie własnoręcznie karpia jest "be", a nie jest "be" gdy ktoś zabije go za nas. Nie rozumiem jak można zażerać się kebabami, hot dogami, pizzami z salami, hamburgerami i innymi mięsami, i jęczeć że zwierzęta się zabija. Fakt że większość karpi sprzedawanych jest w złych warunkach, ale nazywanie kogoś prymitywem tylko dlatego że jest świadomy pochodzenia mięsa, i wie że niestety ale by pozyskać mięso trzeba zabić, jest co najmniej ignorancją.

 • ogniesteoczy

  Oceniono 14 razy 4

  Ludzie mają nierówno pod sufitem...
  jedzą kotlet schabowy podczas protestu przeciwko sprzedawaniu całych prosiaków zamrożonych w selgrosie....

 • antropoid

  Oceniono 14 razy 4

  "Jak nam kiedyś napomknęli
  Że są w stawie dwa piskorze
  Tośwa cały staw spuścili
  Chociaż wielki był jak morze

  Chłop żywemu nie przepuści..."

 • cf2016

  Oceniono 3 razy 3

  Co roku to samo... Takie katolickie miłosierdzie...
  Nie wystarczy zabić, trzeba jeszcze strasznie umęczyć przed zabiciem.
  A wystarczy NIE KUPOWAĆ ŻYWYCH karpi. I tak cierpią, ale trochę krócej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX