COP24. Na polskiej wystawie biżuteria i mydło z węgla. "Polsko, dlaczego nam to robisz?"

Szczyt klimatyczny w Katowicach właśnie się rozpoczął, a Polska ma już na koncie pierwszą wpadkę. W jednym z pawilonów gospodarze COP24 postanowili pokazać wystawę stworzoną z węgla.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, że szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach potrwa prawie dwa tygodnie od 3 do 14 grudnia. Są to międzynarodowe obrady dot. zmian klimatycznych oraz działań, które można wdrożyć, aby zapobiec dalszej degradacji środowiska naturalnego i klimatu. W ramach COP24 obejrzeć możemy m.in. poświęcone ekologii wystawy na terenie Muzeum Śląskiego, ale także pawilony różnych krajów. Okazuje się jednak, że pawilon Polski oraz Katowic wzbudzają spore kontrowersje wśród odwiedzających.

COP24. Niefortunna wystawa w polskim pawilonie. Biżuteria z węgla i węglowe mydło

W pawilonie miasta Katowice, który stoi tuż obok pawilonu Polski, nie zabrakło zielonych akcentów. Zielone są neony czy wykonane z roślin ozdoby ścienne. Jednak to nie wszystko. Patryk Strzałkowski, dziennikarz Gazeta.pl, który z bliska relacjonuje szczyt klimatyczny, zwrócił uwagę, że w pawilonie miasta-gospodarza ustawiono także gabloty z węglem oraz biżuterię i mydło wykonane z tego surowca.

Tego typu instalacje i gadżety wzbudziły sporo kontrowersji zarówno wśród Polaków, jak i gości zza granicy. "Czy ktoś może pójść porozmawiać z Polską? Myślę, że zrobili to źle" napisała jedna z użytkowniczek Twittera, dołączając zdjęcie mydła wykonanego z węgla. 

Inny z komentatorów nazwał katowicką wystawę koszmarem. "Polsko, dlaczego nam to robisz?" - zapytał retorycznie. "W tym roku impreza #UNFCCC jest sponsorowana przez firmy węglowe w kraju, który wytwarza 80% energii elektrycznej z węgla" - zauważył jeden z uczestników COP24 w Katowicach.

Więcej o: