W sobotę w Polsce z powodu wychłodzenia zmarło sześć osób. W sumie od 1 listopada - 18

Kolejne sześć osób zmarło wczoraj z powodu wychłodzenia organizmu - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Liczba ofiar mrozu od 1 listopada wzrosła do 18. RCB apeluje by dzwonić pod numer 112, jeśli wiemy o bezdomnych spędzających noc na dworze.

Przyczyną ostatnich mrozów było zimne powietrze, które napłynęło ze wschodu. Od dziś temperatury mają rosnąć. Wraz z nadejściem ciepłego wiatru z zachodu i południowego - zachodu temperatura w ciągu tygodnia może przekroczyć nawet 10 stopni Celsjusza.

Policjanci stale apelują, aby informować ich o miejscach, gdzie gromadzą się osoby bezdomne. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednimi na przeczekanie zimy. Pamiętajmy, że szczególnej pomocy wymagają osoby będące pod wpływem alkoholu – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze i samotne – bardzo niska temperatura, śliskie chodniki, czy sypiący z nieba śnieg, mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pamiętajmy, że osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce i być może uratują komuś życie. 

Więcej o: