Ukraina zakazuje wjazdu do kraju mężczyzn z Rosji w wieku od 16 do 60 lat

Ukraina zakazała wjazdu na swoje terytorium obywatelom Rosji - mężczyznom od 16 do 60 roku życia. Ma to związek ze stanem wojennym wprowadzonym na części terytorium Ukrainy.

O ograniczeniach wprowadzonych na granicach dla obywateli Rosji poinformował na specjalnej naradzie rządu w sprawie stanu wojennego szef służb granicznych Petro Cyhykał. Jak zaznaczył, zakaz wjazdu obowiązuje mężczyzn od 16 do 60 roku życia. Wyjątkiem są nagłe sytuacje, na przykład pogrzeby.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyjaśnił, że ograniczenia mają charakter prewencyjny. Jak twierdzi, to działanie, które przeszkodzi Federacji Rosyjskiej w formowaniu na Ukrainie oddziałów prywatnych, które są tak naprawdę formacjami rosyjskich sił zbrojnych.

Ukraińskie władze wielokrotnie informowały o rosyjskich wojskowych najemnikach walczących w szeregach separatystów w Donbasie. 

Stan wojenny na Ukrainie obowiązuje w 10 obwodach graniczących z Rosją, a także Morzem Czarnym i Azowskim. Został wprowadzony na miesiąc. Bezpośrednią jego przyczyną stał się atak Rosji na 3 okręty ukraińskiej marynarki wojennej w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej, a także, jak tłumaczyły ukraińskie władze - zagrożenie inwazją ze strony Rosji

Więcej o: