Wielki sukces polskiej kultury. Krakowskie szopki trafiły na prestiżową listę UNESCO

Krakowskie szopki trafiły na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości przygotowywaną przez UNESCO. To pierwszy raz, kiedy Polska trafiła na tę listę.

Na Mauritiusie od poniedziałku do soboty trwa 13. sesja Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ponad 800 delegatów ze 125 krajów debatuje nad niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Ich decyzją, od dziś na liście reprezentatywnej znajduje się krakowskie szopkarstwo.

Wniosek o ujęcie w tym zestawieniu krakowskiej tradycji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w porozumieniu z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, złożyli w paryskiej siedzibie UNESCO już w kwietniu 2018 roku. Był to pierwszy polski wniosek tego rodzaju.

Na sesji UNESCO obecna jest polska delegacja, która radością z sukcesu podzieliła się na swoim Facebooku.

Krakowskie szopki to typowa bożonarodzeniowa tradycja

Przygotowywanie bożonarodzeniowych szopek sięga XIX wieku i jest bezpośrednio związane z Krakowem. Konstrukcje przedstawiają biblijną scenę narodzenia Jezusa w otoczeniu miejscowych zabytków. Częste są również nawiązania do historycznych i aktualnych wydarzeń z życia Krakowa, a także kraju i świata.

Twórcy zajmujący się przygotowywaniem szopek spotykają się co roku w pierwszy czwartek grudnia i prezentują je na krakowskim Rynku. Można je oglądać aż do lutego.

Więcej o: