Andrzejki 2018. Kiedy wypada to święto? Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe?

Andrzejki 2018 obchodzimy już niedługo! Kiedy dokładnie wypada to święto? O jakich wróżbach andrzejkowych warto pamiętać?

Andrzejki to tradycja znana od co najmniej kilkuset lat. Najbardziej znanym zwyczajem, związanym z Andrzejkami, są wróżby. Kiedyś do wróżb andrzejkowych podchodzono bardzo poważnie - wróżyły tylko niezamężne kobiety, robiąc to w odosobnieniu, aby poznać prawdę na temat swojego przyszłego zamążpójścia. Wróżby andrzejkowe odpowiadały na pytanie o to, kto i kiedy zostanie mężem wróżącej dziewczyny. Dziś andrzejki traktujemy przede wszystkim jako dobrą zabawę, w której mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Andrzejki 2018. Kiedy będziemy wróżyć?

Andrzejki to wieczór, który obchodzimy w wigilię świętego Andrzeja. Jest to święto nieruchome i wypada co roku w nocy z 29 na 30 listopada. Oznacza to, że najlepszy czas na wróżenie wypada dziś wieczór. Andrzejki to także ostatnia okazja, aby zorganizować huczną zabawę przed adwentem, który rozpoczyna się w najbliższą niedzielę.

Andrzejki i wróżenie. Jakie wróżby andrzejkowe są najpopularniejsze?

Jedną z najbardziej znanych wróżb andrzejkowych jest lanie wosku. Jest to wróżba, która polega na przelewaniu gorącego wosku przez dziurkę od klucza i interpretowaniu jego kształtu. Zgodnie z tradycją, kształt, jaki przybiera wosk lub cień, który rzuca on na ścianę, ma być podpowiedzią dotyczącą wyglądu lub zawodu przyszłego partnera osoby wróżącej. 

Nie mniej znaną wróżbą andrzejkową jest wróżenie z butów. Na czym ona polega? Aby sprawdzić, która z osób biorących udział w zabawie pierwsza wyjdzie za mąż, należy ustawić buty od ściany w stronę drzwi. Następnie należy przekładać buty w kierunku progu. Wierzy się, że osoba, której but jako pierwszy go dotknie, jako pierwsza zmieni stan cywilny.

Wiele osób wróży, używając w tym celu wyciętego z papieru serca. Aby dowiedzieć się, jak będzie się nazywać nasz przyszły mąż lub żona, należy na jednej stronie serca napisać jak najwięcej imion, a następnie przebić serce szpilką, patrząc na niezapisaną stronę serca. Imię, w które "trafimy", jest imieniem naszego przyszłego partnera bądź partnerki.

Więcej o:
Komentarze (10)
Andrzejki 2018. Kiedy wypadają Andrzejki? Jakie są wróżby andrzejkowe?
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 7 razy 7

  Adrian podpisał Andrzejki?

 • yaspiman

  Oceniono 9 razy 5

  wróżby andrzejkowe są zakazane.
  za to grozi klątwa i konieczność uiszczenia wysokiego "buk zapłać" :)

 • bigark

  Oceniono 4 razy 4

  Klucz musi mieć staroświecki kształt, z owalnym uchem - jak klucz do zakrystii, a nie dziurka jak u dziewiczego yale ... Kolorowy wosk może zwiekszyć naszą wyobraźnię - odlew trzeba trzymać co najmniej 1-2 lata, bo łatwiej skorygować nasze wyobrażenie z tym, co sie stało faktycznie ...

 • magnificencja08

  Oceniono 2 razy 2

  Czy Was – Umiłowani Siostry i Bracia nie zastanawia – dlaczego, szatany, demony i inne diabły hulają tylko po rzymskim KATOLICYŹMIE, a w innych religiach, czy mutacjach chrześcijaństwa praktycznie stanowią margines albo prawie ich nie ma?
  Wygląda na to, że u rzymskich KATOLIKÓW służą do nabijania kasy. Straszą owieczki i od księży dostają prowizję.
  Jak słabą religią jest ten watykański KATOLICYZM, że boi się wydrążonej dyni, kilku malunków na twarzy, przebrania czy andrzejkowego lania wosku. Czyż czasami największym demonem nie jest czasami ten, miłośnik mamony, co to ornat przywdziewa i ogonem na mszę dzwoni?
  Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
  - godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, zbrodniarzy, oszustów, seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, znawców urojonych niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na twarzach noszą od wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
  Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  ✋guslom 😇😀

 • artau

  Oceniono 4 razy 0

  Nie ma ważniejszych spraw, niż infantylne zabawy?

 • jan700

  Oceniono 4 razy 0

  Komentarz zawiera treści niedozwolone.
  (….) Ten link został zablokowany na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

 • marecki384

  Oceniono 1 raz -1

  Nawet za małolata nie brałem udziału w tym debiliźmie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX