Adwent 2018. Co to takiego? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent 2018. Kiedy się zaczyna? Jak długo potrwa? Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące adwentu.

Słowo "adwent" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza przyjście. Dla wiernych kościołów chrześcijańskich to czas oczekiwania na Boże Narodzenie i kolejne przyjście Chrystusa.

Co to jest adwent?

Adwent to okres istotny dla wiernych Kościoła katolickiego. Trwa od czwartej poprzedzającej Święta Bożego Narodzenia niedzieli, do zmierzchu 24 grudnia. Adwent ma przypominać wiernym o oczekiwaniu na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, być czasem zadumy i duchowego skupienia. Pierwsza z niedziel adwentowych rozpoczyna w kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny. Podczas adwentu, w obrządku liturgicznym, dominuje kolor fioletowy, który symbolizuje pokutę. W czasie adwentu wierni biorą także udział w mszach porannych, nazywanych roratami, które odprawia się ku czci Maryi Panny.

Adwent 2018. Kiedy się zaczyna i jak długo potrwa?

W tym roku adwent rozpoczyna się w niedzielę, która następuje po wigilii świętego Andrzeja, a więc po popularnych Andrzejkach, które w tym roku obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada. Oznacza to, że w 2018 roku adwent rozpoczyna się 2 grudnia, a kończy się 24 grudnia, w wigilię Bożego Narodzenia. Oznacza to, że adwent 2018 będzie trwać 23 dni.

Więcej o:
Komentarze (48)
Adwent 2018. Co to takiego? Kiedy zaczyna się adwent?
Zaloguj się
 • zdzich02

  Oceniono 15 razy 11

  "Adwent to okres istotny dla wiernych Kościoła katolickiego."
  Droga redakcjo nie tylko wiernych Kościoła Katolickiego, ale także dla ewangelików, w tym wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Twórcą zwyczaju wieńca adwentowego, który pokazujecie na fotografii był luterański duchowny ks. Johann Wichern.

 • castorp79

  Oceniono 14 razy 6

  "Adwent zawsze rozpoczyna się w niedzielę, która następuje po wigilii świętego Andrzeja, a więc po popularnych Andrzejkach, które w tym roku obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada."
  Czy to jakaś nowa, gazetowa definicja określania okresu Adwentu? Adwent może zacząć się przed Andrzejkami, bo zawsze trwa cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. Jeżeli Boże Narodzenie wypadłoby w niedzielę, to cztery poprzedzające niedziele adwentowe przypadną 18.12, 11.12, 4.12 i 27.11 - zatem początek będzie miał przed Andrzejkami.
  Dobrze byłoby sprawdzić takie informacje niż pisać bzdury w artykule.

 • lubat

  Oceniono 8 razy 2

  To smutne, że wielu ludzi(?), których sprawa w ogóle nie interesuje i nie dotyczy, muszą wypróżnić się pod tym atrykułem:(

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  Swieta sa u nas by dostac cos z firmy, biedni wyzebrana przez fundacje paczke, popic pojesc i kilka dni lezec do gory nadetym brzuchem - akcje kk nie zmienia tego gdy ciagle utyskuja na komercje i pustke - sami wzieli z nicosci swoje bajki i tam tez wyladuja one w przyszlosci 😴😕😵

 • stanislaw.sk

  Oceniono 5 razy 1

  Są Andrzejki, jest Wigilia poprzedzająca święta Bożego Narodzenia , ale ta jakaś "wigilia św. Andrzeja" to kolejne pisowskie świętowanie....i wolne od pracy?

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 1

  Adwent to taki czas, kiedy biskupi po hucznej popijawie z okazji imienin Andrzeja, NAKAZUJĄ przez kolejne 4 tygodnie pić wyłącznie w ciszy skupieniu i refleksji. :-))

 • plastikpiokio

  Oceniono 11 razy 1

  w polsce adwent trwa już trzeci rok.

 • hiess

  0

  Przegląd większości opublikowanych tu "złotych myśli" pozwala mi upewnić się, że że E. T. A. Hoffmana "Poglądy kota Mruczysława na życie" są przejawem intelektualnych możliwości nieosiągalnych dla autorów tych tu.

 • agaton.tona

  0

  a guzik mnie to obchodzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX