Adwent 2018. Co to takiego? Kiedy zaczyna się adwent?

Adwent 2018. Kiedy się zaczyna? Jak długo potrwa? Przypominamy najważniejsze informacje dotyczące adwentu.

Słowo "adwent" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza przyjście. Dla wiernych kościołów chrześcijańskich to czas oczekiwania na Boże Narodzenie i kolejne przyjście Chrystusa.

Co to jest adwent?

Adwent to okres istotny dla wiernych Kościoła katolickiego. Trwa od czwartej poprzedzającej Święta Bożego Narodzenia niedzieli, do zmierzchu 24 grudnia. Adwent ma przypominać wiernym o oczekiwaniu na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, być czasem zadumy i duchowego skupienia. Pierwsza z niedziel adwentowych rozpoczyna w kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny. Podczas adwentu, w obrządku liturgicznym, dominuje kolor fioletowy, który symbolizuje pokutę. W czasie adwentu wierni biorą także udział w mszach porannych, nazywanych roratami, które odprawia się ku czci Maryi Panny.

Adwent 2018. Kiedy się zaczyna i jak długo potrwa?

W tym roku adwent rozpoczyna się w niedzielę, która następuje po wigilii świętego Andrzeja, a więc po popularnych Andrzejkach, które w tym roku obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada. Oznacza to, że w 2018 roku adwent rozpoczyna się 2 grudnia, a kończy się 24 grudnia, w wigilię Bożego Narodzenia. Oznacza to, że adwent 2018 będzie trwać 23 dni.

Więcej o: