Małżeństwo z Wałbrzycha nie przyjęło medalu od Andrzeja Dudy. "Gorzej być nie może"

Małżeństwo z Wałbrzycha odmówiło przyjęcia medalu za wieloletnie pożycie małżeńskie od Andrzeja Dudy. "Poczekamy, aż prezydent się zmieni" - tłumaczą.

Daniel Śleboda z Wałbrzycha poinformował na Twitterze, że razem z żoną odmówił przyjęcia odznaczenia od Andrzeja Dudy.

Otrzymaliśmy - żona i ja - powiadomienie z USC, że przeżyliśmy wspólnie 50 lat i w związku z tym możemy otrzymać pamiątkowe medale z Kancelarii Prezydenta. Nasza odpowiedź brzmi: Poczekamy aż prezydent się zmieni

- napisał mężczyzna.

Małżeństwo z Wałbrzycha nie przyjęło medalu od Andrzeja Dudy

Jedna z komentujących osób stwierdziła, że “takie manifestacje są żałosne”, na co mężczyzna odpowiedział, że tylko tak z żoną mogą wyrazić swoje niezadowolenie „ze stanu naszej polskości po ‘dobrej zmianie’”.

„Nie chcemy mieć u siebie w domu dokumentu Z podpisem Przedstawiciela tej KANCELARII PREZYDENTA. 2020 jest blisko, GORZEJ BYĆ NIE MOŻE” - dodał Śleboda.

W rozmowie z Wirtualną Polską Daniel Śleboda skrytykował Andrzeja Dudę. - To wielki smutek, że obywatele Polski muszą się wstydzić za decyzje prezydenta wybranego w demokratycznych wyborach. Trybunał Konstytucyjny, deforma sądownictwa, zakusy na Sąd Najwyższy. Długo bym musiał wymieniać działania prezydenta, które są niezgodne z konstytucją - powiedział. Dodał, że chętnie przyjmie odznaczenie, ale najwcześniej w 2020 roku, „jeśli zmieni się prezydent”.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy Andrzej Duda spotyka się z odmową. W marcu 2017 roku odznaczenia od prezydenta nie przyjął dr Piotr Kuropatwiński z Uniwersytetu Gdańskiego, w grudniu tak samo postąpił prof. Wojciech Bielecki z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W styczniu br. taką decyzję podjęła prof. Ludmiła Żylińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zaś w październiku "nie" prezydentowi powiedział   dr Andrzej Kompa, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego. Wszyscy tłumaczyli, że ich zdaniem Andrzej Duda łamie konstytucję.

Kto otrzymuje medal za długoletnie pożycie małżeńskie?

Medal za długoletnie pożycie małżeńskie jest wręczany od 1960 roku parom, które przeżyły 50 lat w związku małżeńskim. Odznaczenie nadawane jest przez prezydenta RP na wniosek wojewodów. Do tej pory medal otrzymało ponad 1,2 mln par. Odznaczenie wręcza prezydent miasta lub burmistrz, jednak w imieniu prezydenta RP.

Medal ma kształt sześciopromiennej gwiazdy o średnicy 35 mm i jest zawieszony na różowej wstążce z białym paskiem pośrodku. Na awersie umieszczone są dwie róże na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią, zaś na rewersie widnieje monogram RP, dookoła którego widnieje napis „za długoletnie pożycie małżeńskie”.

Więcej o: