Myśliwi z Włoch zestrzelili tysiąc ptaków nad Zalewem Wiślanym. Twierdzą, że nie złamali prawa

Przez dziesięć dni włoscy myśliwi zastrzelili około tysiąca ptaków nad Zalewem Wiślanym w miejscowości Nowa Pasłęka. Ornitolodzy mówią, że polowanie było nielegalne. Związek Łowiecki zapewnia jednak, że wszystko przebiegło zgodnie z prawem.

Mieszkańcy wsi Nowa Pasłęka w województwie warmińsko-mazurskim znajdują w swojej martwe ptaki. - Można to nazwać rzezią - mówi Zdzisław Cenian, ornitolog, w rozmowie z tvn24.pl.

Nowa Pasłęka: Zestrzelono tysiąc ptaków

Podejrzewa się, że ptaki zostały zabite podczas polowania, które odbyło się pod koniec października. Wtedy sześciu Włochów polowało w tej okolicy przez dziesięć dni. 

Zdaniem ornitologów podczas polowania doszło do szeregu wykroczeń. Jednym z nich był brak psa, który przynosiłby zestrzelone ptaki. Zwierzęta były po prostu zostawiane i specjaliści podejrzewają, że nikt nie miał zamiaru ich zabierać. Z myśliwymi z Włoch nie było również polskiego przewodnika, co jest wymagane, a ptaki były zwoływane przez naśladowanie ich odgłosów, co jest zakazane. 

Zalew Wiślany częścią morza Bałtyckiego

Kolejnym ważnym problemem była lokalizacja, w której odbyło się polowanie. Złamano art. 53 ustawy łowieckiej, który mówi o tym, że na ptaki nie można polować 5 kilometrów od brzegu morskiego w głąb lądu. Włosi natomiast polowali nad Zalewem Wiślanym - częścią morza Bałtyckiego

Polski Związek Łowiecki upiera się jednak, że do żadnego złamania prawa nie doszło, a wszystkie potrzebne zgody były na miejscu. - Nie można utożsamiać wód Zalewu z morzem - mówi rzeczniczka związku Paulina Marzęcka. 

Urząd Morski w Gdyni nie zostawia jednak wątpliwości: - Zalew Wiślany jest częścią morskich obszarów, a linia brzegowa Zalewu Wiślanego jest linią brzegową morza - informuje. 

Sprawa została zgłoszona na policję. Funkcjonariusze będą wyjaśniać jej okoliczności. Ornitolodzy mówią, że za czyny, których dopuścili się myśliwi może grozić do pięciu lat więzienia. 

Więcej o:
Komentarze (310)
Myśliwi zestrzelili tysiąc ptaków nad Zalewem Wiślanym. Twierdzą, że nie złamali prawa
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 140 razy 118

  Związek Łowiecki jest częścią PiSowskiego układu: myśliwi z Włoch mordowali nie za darmo - za rok wybory, więc każdy grosz się przyda...

 • puuchatek

  Oceniono 126 razy 112

  Nosz, k…

  Nie jestem ekstremalnym przeciwnikiem polowań. Wiem, że czasami odstrzał jest potrzebny. Rozumiem także myśliwych, którzy polują dla mięsa (sam nie jestem fanem dziczyzny, ale rozumiem ludzi, którzy ją lubią).

  Ale to…?! Zastrzelić tysiąc ptaków i zostawić w cholerę, żeby gniły? Dla samej przyjemności zabijania, bez ŻADNEJ racjonalnej przyczyny? Przecież to jest jakieś totalne s…syństwo…

 • acototak

  Oceniono 85 razy 81

  Skoro nie mieli zamiaru ptaków zabierać tzn. mordowali dla przyjemności.

 • safelogica

  Oceniono 73 razy 71

  Zastrzelili tysiące ptaków? Ilu było tych Włochów, tysiące? Media wspominają o pięciu Włochach. Czyli to byli DEBILE? Do czego było im potrzebne zestrzelenie tysiąca gęsi i tysiąca kaczek, dzikich. Pojechali do bantustanu, rządzonego według nich przez miejscowych idiotów to strzelali dla sportu, ile lufy wytrzymały. Ten kto wydał im zezwolenie, a takie musieli mieć do WIĘZIENIA. gdy ja sprowadzę 5 kolesi z Włoch i urządzę im wyścigi na ulicach to przecież nic strasznego się nie stanie

 • krynolinka

  Oceniono 83 razy 67

  Nie mieli polskiego przewodnika, ale dali na ofiarę myśliwskiemu kapelanowi. Czyli zalegalizowali strzelanko u najwyższych władz.

 • 33qq

  Oceniono 65 razy 65

  Włoskie dzikusy u siebie takie same jatki urządzają. Ogólnie rzeźnicy ze strzelbami to upośledzone emocjonalnie małe wacki

 • xyphaxer

  Oceniono 65 razy 59

  Czerpanie przyjemnosci ze strzelania do zwierzat to zachowanie scisle patologiczne. Pozamykac w psychiatryku wszytkich mysliwych.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 69 razy 59

  Zlikwidować cale to pijackie towarzystwo myśliwych. Zakazać jakichkolwiek polowań

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX