Gen. Różański o polskim systemie obrony. Uderza m.in. w Dudę. "Lekceważą zagrożenie ze strony Rosji"

Były dowódca generalny polskiej armii Mirosław Różański skrytykował Antoniego Macierewicza, Witolda Waszczykowskiego i Andrzeja Dudę. - Kiedy wyobrażałem sobie, że w razie wojny to oni będą mózgiem naszej obrony, to robiło mi się słabo - powiedział na łamach "Polityki".

Generał Mirosław Różański na łamach „Polityki” wyraził obawy przed wybuchem nowego ogólnoświatowego konfliktu. - Rosja wpisuje się w pewien trend. Obawiam się, że świat, jaki znamy, kończy się. Jesteśmy w przededniu jakiegoś przełomu cywilizacyjnego, a te najczęściej zwiastowała wojna - stwierdził.

Generał Różański o PiS: Kiedy patrzyłem na tych panów, to robiło mi się słabo

Różański skrytykował też poprzednich ministrów obrony narodowej i dyplomacji w rządzie PiS. - Uważam, że w 2015 roku dostaliśmy najsłabszego ministra obrony w historii resortu. I na dodatek nie lepszego ministra spraw zagranicznych - powiedział o Macierewiczu i Waszczykowskim. Dodał, że „całość dopełniał prezydent”, który w sprawach armii całkowicie oddał inicjatywę.

Kiedy patrzyłem na tych panów i wyobrażałem sobie, że w razie wojny to oni będą mózgiem naszej obrony, to aż mi się zrobiło słabo

- powiedział gen. Różański.

Jego zdaniem politycy PiS „lekceważą zagrożenie”, a także „prowokują Rosję, w tym samym czasie niszcząc polską armię”. Wojskowy podkreśla, że „nie są to zarzuty, a fakty” i wymienia m.in. brak programu modernizacji. Na słowa, że armia to przecież ludzie, Różański odpowiedział, że „z ludźmi jest jeszcze większy problem”.
- Jest zbiorem luźno ze sobą powiązanych jednostek o różnym stopniu profesjonalizmu - dodał.

Na stwierdzenie, że był na samej górze i wtedy mógł działać, Różański zaprotestował, że armią rządzą politycy, nie wojskowi. Jako przykład wymienił decyzję ówczesnego ministra Antoniego Macierewicza, który zdecydował o przeniesieniu czołgów Leopard pod Warszawę.

- Najnowocześniejsze czołgi pojechały w gołe pole. Do jednostki, gdzie nawet nie mieli jednego klucza do ich obsługi. Swoją decyzją Macierewicz pozbawił wartości bojowej trzy brygady za jednym zamachem - powiedział rozżalony.

Mirosław Różański skrytykował też powołanie przez Macierewicza Wojsk Obrony Terytorialnej. - To nic więcej niż propagandowy chwyt ministra Macierewicza, bardziej fikcyjny twór niż realna siła bojowa - ocenił. Podkreślił jednak, że nie ocenia osób, które się zgłosiły. - Po prostu zostali oszukani. (...) Nie można wmawiać ludziom, że w 16 dni zrobi się z nich żołnierzy - dodał.

Wywiad z generałem Różańskim to fragment książki „Dlaczego przegramy wojnę z Rosją”, która niebawem ukaże się na rynku.

Generał Mirosław Różański w czerwcu 2015 roku został awansowany przez Bronisława Komorowskiego na dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. W połowie grudnia 2016 roku złożył wniosek o zwolnienie ze służby. Wedle nieoficjalnych informacji, powodem był konflikt z Antonim Macierewiczem.

Więcej o:
Komentarze (317)
Gen. Różański o polskim systemie obrony. Uderza m.in. w Dudę. "Lekceważą zagrożenie ze strony Rosji"
Zaloguj się
 • bogucjusz

  Oceniono 164 razy 134

  Ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, dla kogo pracuje tow. Macierewicz?

 • sailor2016

  Oceniono 116 razy 92

  Tylko, że do ciemnego luda w żaden sposób nie dociera, że Polską rządzi agentura Kremla!!! Niestety większość społeczeństwa ma klapki na oczach i tego nie widzą lub nie chcą widzieć.

 • kopernik_byl_akobieta

  Oceniono 68 razy 52

  No, nie jest to całkiem prawda. Co prawda nie mamy nowoczesnych bojowych śmigłowców ale mamy młode i bardzo ładne dziewczyny w WOT z takimi śmiesznymi karabinkami. Jak je ruscy wezmą do niewoli to nie będą mieli czasu ani sił na dalszą ofensywę.... Jak ja się cieszę że moja córka nie zgłupiała

 • krynolinka

  Oceniono 64 razy 50

  "Stawiam na nowoczesne i dobrze wyposażone Wojsko Polskie. Podpisałem dziś Program Rozwoju Sił Zbrojnych, z dłuższą perspektywą planowania, do 2026 r. Priorytetem jest modernizacja wojska i wzmocnienie wschodniej flanki. Już trwają prace nad nowym Planem Modernizacji Technicznej! "
  Hip, hip hurra!! To słowa pana ministra Błaszczaka.
  Trzeci rok już suwerena bujają, że armię doposażają, a zamierzają nawet do 2026 roku!!

 • wranek

  Oceniono 54 razy 46

  Ale przeciez Prezes i Antoni mieli bardzo dobry plan wojny z Rosją.
  Mieli odebrac z Rosji Świety Wrak i przetopić go na Święte Krzyżyki.
  Krzyże te, dawałyby naszym żołnierzom ochronę przed kulami wroga.

 • a_imie_moje

  Oceniono 30 razy 30

  Panie generale. Ludzie tego pokroju uciekają za granicę jako pierwsi i na pewno nie stoją na czele armii, wydając rozkazy. Dowodzenie przejmują wtedy na szczęście którzyś tam kolejni, którzy potrafią dowodzić.

 • def11

  Oceniono 58 razy 28

  " Kiedy wyobrażałem sobie, że w razie wojny to oni będą mózgiem naszej obrony, to robiło mi się słabo "

  To zupełnie inaczej nim mnie :)

  Putin

  ps. Nie wsadziliśmy ich w tam od parady

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX