Zniszczono 22 figury świętych przed kościołem na Podkarpaciu. Stały tam od 11 listopada

Nieznani sprawcy zniszczyli 22 figury z Alei Świętych przy kościele parafialnym w Zarzeczu koło Niska. Straty sięgają 50 tysięcy złotych. Figury świętych stały przed kościołem zaledwie miesiąc - ich uroczyste poświęcenie odbyło się 11 listopada, podczas obchodów stulecia niepodległości.

Jak informuje Polsat News, do zniszczenia figur doszło w niedzielę 25 listopada. 

Zdewastowano figury świętych. Policja szuka sprawców

Z 23 figur ustawionych w Alei Świętych przy kościele parafialnym w Zarzeczu ocalała tylko jedna, przedstawiająca świętego Pawła. 

Podobizny świętych zostały zdewastowane do tego stopnia, że nie da się ich odbudować. Straty wstępnie oszacowano na 50 tysięcy złotych, a sprawcy wciąż są poszukiwani przez podkarpacką policję. 

Poświęcone na 100-lecie niepodległości

Ustawione na kolumnach figury świętych stały przed kościołem od miesiąca. Były ufundowane przez proboszcza i parafian kościoła Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu, a 11 listopada zostały uroczyście poświęcone z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Proboszcz ks. Jan Rokosz  zapowiedział, że parafianie chcieliby, żeby ocalałe fragmenty figur pozostały przed kościołem i stanowiły swojego rodzaju przypomnienie o akcie wandalizmu. Sama Aleja Świętych ma z kolei zmienić nazwę na Golgotę Świętych. 

Więcej o:
Komentarze (211)
Zarzecze. Zniszczono 22 figury świętych, wcześniej zostały poświęcone na stulecie niepodległości
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 73 razy 55

  Aleja czy tam Golgota Świętych?
  A nie lepiej: Aleja Gipsowych Krasnali Niezłomnych Poległych Na Polu Chwały?

  Ci od Stonehenge to już mieli więcej pod kopułą niż wy tam na Podkarpaciu

 • usz_misiatek

  Oceniono 40 razy 34

  Widocznie ktos slusznie uznal, ze tworzenie figurek swietych jest bluznierstwem i zlamaniem 2. przykazania, mowiacego o nieczynieniu "sobie rzeźbionego wizerunku ani kształtu podobnego do czegokolwiek, co jest na niebie w górze, albo, co jest nisko na ziemi, albo, co jest w wodach pod ziemią." Przykazania, dodajmy, usunietego przez kler, bo ksiadz dobrodziej przeciez lepiej od pambucka wie, co dla pambucka dobre.

 • antykatol666

  Oceniono 29 razy 25

  Typowa prowokacja watykańskich sił okupacyjnych

 • kato-rznik

  Oceniono 30 razy 24

  Może sprawca wykazuje się dobrym smakiem i ten kicz obrażał jego uczucie religijne? Przeszkadzało mu zaśmiecanie krajobrazu i tyle.
  A tak z innej beczki: Czekamy na usunięcie złomu z Giewontu.

 • antekpociecha

  Oceniono 23 razy 21

  Nie jestem wyznawcą żadnej sekty ale podobno jakiś bóg mówił coś że niema nic świętego na ziemi ani figur ani żadnych przedmiotów i ludzi czy jakoś tak...

 • niko8472

  Oceniono 22 razy 20

  Ok, od 11 do 25 listopada jest "zaledwie" miesiac, przyjmuje do wiadomosci.

  Pozostawianie ich w tym stanie jest swietnym pomyslem, obrazuje kondycje kosciola oraz reakcje jakie coraz czesciej swoja agresywna polityka wywoluje. Oczywiscie nie pochwalam czynu ale rozumiem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX