Smog w Polsce - 28 listopada. Normy PM10 i PM2,5 przekroczone o kilkaset procent

Smog znowu spowija Polskę. 28 listopada stan powietrza jest najgorszy w okolicach Warszawy, Krakowa oraz na Śląsku. Pełną piersią mogą oddychać mieszkańcy Pomorza, Warmii i Mazur.

Alarmy smogowe ostrzegają - to nie jest dobry dzień na przebywanie na zewnątrz. Jakość powietrza jest szczególnie zła na Mazowszu, w Małopolsce i na Śląsku. W niektórych miejscach stan powietrza przekracza dozwolone normy o kilkaset procent.

Smog na Mazowszu. W Warszawie źle, jeszcze gorzej w Pruszkowie

28 listopada jakość powietrza w Warszawie jest zła. W centrum stolicy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza pokazują, że zanieczyszczenia PM10 osiągnęły poziom 185 proc. normy, z kolei PM2,5 - 235 proc. normy. Tego dnia warto przesiąść się na komunikację miejską, aby ograniczać emisję zanieczyszczeń. W najgorszej sytuacji na Mazowszu są dzisiaj mieszkańcy Pruszkowa i okolic - tam zanieczyszczenia typu PM10 utrzymują się na poziomie ok. 484 proc. dopuszczalnej normy, a PM2,5 na poziomie ok.
666 proc.

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Warszawie i okolicznych miejscowościachPoziom zanieczyszczenia powietrza w Warszawie i okolicznych miejscowościach Fot. screen z aplikacji Kanarek

Smog w Małopolsce i w Krakowie. Jakość powietrza się pogarsza

W Krakowie jakość powietrza jest niezadowalająca, a w ciągu dnia prawdopodobnie się pogorszy. Sensor jakości powietrza zainstalowany niedaleko Rynku Głównego pokazuje, że poziom PM10 utrzymuje się na poziomie 157 proc. normy, z kolei poziom PM2,5 przekracza 167 proc. normy. W Małopolsce wyjątkowo złe powietrze będzie dzisiaj w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej i Grajowa - w tych miejscowościach zarówno poziom PM10, jak i PM2,5 przekroczą poziom 500 proc. normy.

Smog na Śląsku. Rybnik jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast

Również na Śląsku jakość powietrza jest bardzo zła. Smog da się we znaki mieszkańcom Rybnika, Żor, Gliwic oraz Zabrza. Nieco lepiej, ale wciąż źle, będzie także w Bytomiu, Siemianowicach Śląskich i Dąbrowie Górniczej. W Rybniku, gdzie smog będzie największy, poziom PM10 przekroczy 420 proc. normy, z kolei PM2,5 - 498 proc. Jeżeli nie musimy, nie zostawajmy na długo na zewnątrz.

Smog na Śląsku - 28 listopadaSmog na Śląsku - 28 listopada Fot. screen z aplikacji Kanarek

Smog w Wielkopolsce. Poznań się dusi

Problemy z czystością powietrza odnotujemy dzisiaj także w okolicach Poznania.Wszelkie normy zostaną przekroczone m.in. w Szamotułach i w Skórzewie. Mieszkańcy samego Poznania także będą mieli problemy z oddychaniem - tam normy dot. zanieczyszczenia typu PM10 zostały przekroczone o 268 proc, z kolei PM2,5 - o 357 proc.

Gdzie najczystsze powietrze? 28 listopada najlepiej na północy

Smog w Polsce - 28 listopadaSmog w Polsce - 28 listopada Fot. European Environment Agency/airindex.eea.europa.eu

Więcej o:
Komentarze (61)
Smog w Polsce - 28 listopada. Normy PM10 i PM2,5 przekroczone o kilkaset procent
Zaloguj się
 • kajetan907

  Oceniono 22 razy 22

  Wunglo więcej wunglo i elektrownie na wungiel a wiatraki to są nie dobre tylko wungiel najlepiej ruski.

 • antropoid

  Oceniono 25 razy 21

  W tym kraju spacer po ulicach w okresie grzewczym grozi poważnym zatruciem.
  Durnota pali w piecach CZYM POPADNIE, trując siebie i innych.
  Kiedy sama zachoruje poleci do kościoła prosić o zdrowie...

 • piekarnik80

  Oceniono 17 razy 17

  O ile nie wprowadzimy rygorystycznych kontroli samochodow jak i nie zabronimy palenia w domach to smog bedzie :( W UK sobie z tym tak poradzili, ze zabronili emitowania dymu z domow ( za wyjatkiem ubiegania sie o znizki ). Zostaje gaz + prad ( drogie !! ) Jest to jedyny jednak sposob , ktory nie narusaz prywatnosci ludzi podczas kontroli i ktory bedzie latwy do wyegzekwowania..

 • remo29

  Oceniono 16 razy 16

  Szczyt klimatyczny w Kato już niedługo, będą mogli zrobić zajęcia praktyczne w plenerze, później projekcja propagandowego filmu jak Polska dba o środowisko, a na koniec beka do bólu.

 • maadzik3

  Oceniono 12 razy 12

  Jak to! Przeca w filmiku na szczyt klimatyczny mowia ze w Polsce jest krystalicznie! Rzad sie myli??? Bo chyba nie klamie. Toc to grzech!

 • facio60

  Oceniono 14 razy 12

  Ja donoszę na każdego sku...syna, z domu którego widzę ulatujący czarny, śmierdzący dym.

 • jw0022

  Oceniono 12 razy 10

  Tylko wungiel i paździerz.
  Konus Wielki Suwener Wolski kontent.
  Taka Wolska, bolszewicko-katolska.

 • anna_pot

  Oceniono 6 razy 6

  a potem zdziwnie , skąd ten nowotwór? przecież nie palił, biegał, jeździł na rowerze dużo spacerował...

 • blasphemy

  Oceniono 9 razy 5

  Cenię dobre dziennikarstwo. Wejść na jedną czy dwie strony, porobić kilka zrzutów ekranu (w tym z komórki) i okrasić mądrościami "jeżeli nie musimy, nie wychodźmy na zewnątrz". Ile misek ryżu dostał ten polskojęzyczny praktykant co to wytworzył?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX