Fałszywy alert RCB. Wysłano SMS-y z powołaniami do wojska przez kryzys na Ukrainie

Mieszkańcy gmin na Podkarpaciu otrzymali fałszywy alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wzywający mężczyzn do stawienia się w urzędach gmin w związku z kryzysem na Ukrainie. RCB dementuje.

"Uwaga! Mężczyźni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiązani są do stawienia się na terenie urzędu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10 w związku z sytuacją kryzysową na Ukrainie. Proszę oczekiwać dalszych komunikatów" - SMS-y o takiej treści od nadawcy podpisanego jako "Alert RCB" otrzymali w poniedziałek mieszkańcy powiatu krośnieńskiego w Podkarpackiem.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w oficjalnym komunikacie poinformowało, że nie wysyłało takiego komunikatu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wysyłało Alertu RCB, dotyczącego zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin. Sprawą fałszywych SMS-ów zajmuje się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja. Prosimy o RT

- czytamy na Twitterze RCB.

Projekt "Alert RBC" ma wystartować w połowie grudnia, jednak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od kilku miesięcy testuje wysyłanie ostrzeżeń, m.in. pogodowych.

Gdy program wejdzie w życie, zgodnie z nowelizacją prawa telekomunikacyjnego z czerwca 2018 roku, operatorzy będą zobowiązani do niezwłocznego wysłania komunikatów RCB do wszystkich użytkowników przebywających na obszarze wskazanym przez dyrektora RCB.

Czym jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa?

RCB to państwowa jednostka systemu zarządzania kryzysowego. Ma zapobiegać kryzysom, a w razie ich wystąpienia - minimalizować ich skutki. RCB dokonuje analizy wszelkich możliwych zagrożeń na podstawie informacji dostarczanych przez "ośrodki kryzysowe" administracji publicznej oraz danych międzynarodowych, a także opracowuje rozwiązania dotyczące sytuacji kryzysowych oraz koordynuje przepływ informacji na ich temat. RCB działa od 2008 roku.

Więcej o:
Komentarze (188)
Fałszywy alert RCB. Wysłano SMS-y z powołaniami do wojska przez kryzys na Ukrainie
Zaloguj się
 • lindhorst1

  Oceniono 55 razy 51

  Dobrze, że nie mamy bomby atomowej, bo Duda mógłby pomylić czerwony guzik z włącznikiem zmywarki. I dopiero by było. Nie wystarczyłoby zdementować.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 42 razy 36

  Ktoś ma jeszcze wątpliwości? Przygłupy i Schizole za sterem okrętu płynącego na mieliznę i skały.

 • wolak007

  Oceniono 28 razy 28

  Przewiduję, że za tydzień odpowiednie służby zajmą się tą sprawą?...

 • czechy11

  Oceniono 34 razy 26

  PiSowskie państwo po 3 latach. Ruina, zgnilizna, chaos bałagan. To rześkie Polacy się urządzili

 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 23

  Rząd zawsze dementuje, później podnosi podatki i ceny prądu..
  Jarek też dostał esa?
  Mógłby się w końcu czynnie wykazać obroną Ojczyzny.
  No chyba, że zaśpi..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX