Kiedy obchodzimy Andrzejki? Popularne wróżby andrzejkowe

Andrzejki 2018 tuż-tuż! Kiedy obchodzimy Andrzejki i w jaki sposób wróżymy? Przypominamy najpopularniejsze wróżby andrzejkowe.

Andrzejki to nic innego, jak wieczór wróżb, który obchodzony jest co roku od co najmniej kilkuset lat. Dawniej Andrzejki były obchodzone tylko przez niezamężne kobiety. Młode dziewczyny wróżyły, aby dowiedzieć się za kogo i kiedy wyjdą za mąż. Początkowo wróżby andrzejkowe traktowano poważnie i odprawiano je indywidualnie, jednak z czasem zwyczaj ten przekształcił się we wspólną zabawę, w której mogą brać udział zarówno panie, jak i panowie. Kiedy obchodzimy to święto?

Kiedy są Andrzejki 2018. Kiedy będziemy wróżyć?

Andrzejki to wieczór wróżb, który obchodzimy w wigilię świętego Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada. Wieczór ten od wieków uchodzi za czas magiczny, sprzyjający poznawaniu przyszłości. Jest także ostatnią okazją do zorganizowania ostatniej hucznej zabawy przed adwentem.

Wróżby na Andrzejki. Najpopularniejsze tradycje i zabawy na Andrzejki

Do dziś najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest lanie wosku. Wróżba ta polega na przelewaniu gorącego wosku przez klucz i interpretowaniu powstałego kształtu, który może być podpowiedzią dot. wyglądu lub zawodu przyszłego męża.

Drugą wróżbą, która cieszy się dużą popularnością, jest ustawianie butów od ściany do progu domu. Wierzy się, że osoba, której but jako pierwszy dotknie progu, jako pierwsza wyjdzie za mąż, albo się ożeni.

Aby dowiedzieć się, jak na imię będzie miał nasz mąż (lub żona), należy wyciąć serce z arkusza papieru i na jednej ze stron napisać imiona męskie lub damskie. Następnie należy przekłuć kartkę igłą, patrząc na niezapisaną stronę serca. Imię, które zostanie przekłute, będzie takie samo, jak imię przyszłego partnera.

Wróżyć możemy także za pomocą jabłek. Aby to zrobić, należy obrać jabłko w taki sposób, aby obierka tworzyła jak najdłuższy pasek. Kiedy to zrobimy, rzucamy skórkę jabłka przez ramię. Kiedy upadnie, powinna utworzyć kształt litery, która będzie także pierwszą literą imienia naszego przyszłego partnera lub partnerki.

Więcej o:
Komentarze (25)
Andrzejki 2018. Kiedy je obchodzimy? W jaki sposób wróżymy?
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 8 razy 6

  W Polsce od wyborów prezydenckich cały czas Andrzejki.
  Andrzejki Jasia Fasoli.

 • antropoid

  Oceniono 7 razy 3

  A w szkołach jeszcze są te zabawy - czy dalej ksiundz "dobrodziej" zabrania?

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Rownie glupi obyczaj jak inne - schrystianizowane, potem klechy dziwia sie naiwnie ile nadal jest amatorow wrozek horoskopow i wszelkiego kitu jaki wciskaja im cwani oszusci - do tego od 3lat to zle kojarzy sie z pewna osoba w panstwie 😝👹....

 • pepper-salt

  Oceniono 2 razy 2

  Prawdziwi patrioci zżymają się nad Halloween'em, a tu w katolickim kraju mamy pogański zwyczaj (zresztą nie jeden) i nic, cisza. No bo to przecież nasze pogaństwo, a nie zagraniczne!

 • messiniesta

  Oceniono 2 razy 2

  Takie wróżby to grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu Bożemu i zaproszenie dla diabła. Im więcej takiego pogaństwa, tym większa liczba opętań, depresji i samobójstw.

 • haha-to-ja

  Oceniono 4 razy 2

  ale ta gazeta ma oprócz kątentu seo na poziomie kuriera ilustowanego z pierdzioszek dolnych.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 4 razy 2

  A czy ta niedziela będzie handlowa?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 1

  Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż...

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 1

  Do dupy to święto. Dawniej było z woskiem, dziś z wazeliną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX