Pierwszy w Polsce Yoda. Językoznawcy wydali opinię w sprawie "zielonoskórej istoty"

Yoda - tak będzie miał na drugie imię 4-latek z Warszawy. Urzędnicy po uzyskaniu opinii Rady Języka Polskiego pozwolili na to rodzicom chłopca, którzy są fanami serii "Gwiezdne wojny".  

Rodzice 4-letniego chłopca od jakiegoś czasu starali się o urzędowy wpis dotyczący imienia ich synka. Chcieli, żeby miał na drugie imię Yoda. W zeszłym tygodniu tata chłopca - dziennikarz Wojciech Staszewski - poinformował na Facebooku, że w końcu się udało. "Mały Yoda już oficjalnie" - napisał.

Yoda? Językoznawcy wydali opinię

Gdy rodzice chłopca zwrócili się do Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie z wnioskiem o wpisanie do dokumentów drugiego imienia chłopca, urzędnicy zwrócili się do Rady Języka Polskiego. To instytucja opiniodawczo-doradcza, która wydaje opinie m.in. w sporach dotyczące użycia języka polskiego. Opiniują również budzące wątpliwość imiona.

“Yoda to postać fikcyjna - bohater filmu ‘Gwiezdne Wojny’. Można sądzić, że ma to być współczesna (ponowoczesna) forma imienia życzącego - niewysoka (mierząca ok. 100 cm wzrostu) zielonoskóra istota o imieniu Yoda jest mądra i potężna” - czytamy w opinii dr hab. Katarzyny Kłosińskiej, sekretarz Rady Języka Polskiego przy prezydium PAN. Językoznawczyni stwierdziła także, że “trudno przewidzieć, czy skojarzenie z istotą o zielonej skórze przyniesie krzywdę dziecku, które będzie nosiło jej imię”. Ponadto “nie jest to imię występujące w języku polskim oraz że jego forma jest nietypowa dla naszego języka, gdyż występuje rozbieżność między wymową a pisownią (litera y jest wymawiana jako [j])”.

Pierwszy Yoda w Polsce

Opinia Rady Języka Polskiego nie obliguje urzędników do podjęcia decyzji konkretnej decyzji. Ci ostatecznie pozwolili dać chłopcu na drugie imię Yoda.

Barbara Romocka-Tyfel, zastępca dyrektora Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy powiedziała w rozmowie z Polsatnews.pl, że w Polsce nie ma zakazu nadawania dzieciom imion obcych. Dodała również, że chodzi o drugie imię, nie pierwsze.

- Gdyby chodziło o pierwsze imię, moja opinia byłaby prawdopodobnie negatywna - powiedziała.

Przepraszamy za nieścisłości dotyczące opinii Rady Języka Polskiego, które znalazły się w poprzedniej wersji tego tekstu.

Więcej o:
Komentarze (249)
Pierwszy w Polsce Yoda. Językoznawcy zaopiniowali, urzędnicy się zgodzili
Zaloguj się
 • janbar22

  Oceniono 55 razy 51

  Czekamy na Dżabę.

  Albo hm...Sernik. bo czemu nie Sernik? Moja żona i ja lubimy sernik, więc syn będzie Sernik.

 • komentarz

  Oceniono 27 razy 21

  Wielcy obrońcy polskości i języka, odważni wobec pojedyńczych osób, może zajęliby się powodzią anglicyzmów. Won z accountant, manager i resztą tej zarazy.

 • lubat

  Oceniono 21 razy 19

  Duda też by było piękne imię dla dziewczynki;)

 • dziekuje-za-uwage

  Oceniono 35 razy 17

  Szkoda dzieciaka, na pewno nikt mu nie będzie w szkole dokuczał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX