Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach. Policja przypomina o utrudnieniach w ruchu drogowym

Szczyt klimatyczny ONZ (COP24), który odbędzie się w Katowicach w dniach 3 - 14 grudnia, będzie przyczyną licznych utrudnień w ruchu drogowym oraz w ruchu pieszych.

Choć konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu rozpocznie się dopiero w przyszłym tygodniu, w Katowicach wprowadzono już pierwsze zmiany, które utrudnią poruszanie się samochodami, ale także pieszo. Już teraz nie można  wchodzić na Plac i do Parku przy Pomniku Powstańców Śląskich. Miejsce to chroni Policja, ponieważ zostało ono wyznaczone na miejsce ew. ewakuacji uczestników szczytu klimatycznego ONZ. Przypomnijmy, że w tym wydarzeniu weźmie udział około 30 tysięcy osób ze 196 krajów.

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach. Utrudnienia w ruchu drogowym

Najwięcej zmian możemy się spodziewać w okolicach Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka w Katowicach. Część z nich została wprowadzona już 25 listopada. Poniższe utrudnienia będą obowiązywać do 17 grudnia włącznie.

 1. Wprowadzono całkowite wyłączenie z ruchu kołowego lub ograniczenia w ruchu pieszym i kołowym na ulicach  Dobrowolskiego, Góreckiego, Olimpijskiej i Nadgórników.
 2. Obowiązuje zakaz ruchu dla pieszych na odcinku od skrzyżowania Al. Korfantego z ul. Olimpijską do skrzyżowania ul. Olimpijskiej z ul. Roździeńskiego (nie dotyczy lewej strony chodnika - dojście do budynku ul. Olimpijska 11 od Al. Korfantego).
 3. Wprowadzone utrudnienia w ruchu drogowym uniemożliwiają dojazd do restauracji znajdującej się na parterze budynku KTW od placu Antala i Sławika.
 4. Ciąg ulic Dobrowolskiego, Góreckiego, Al. Korfantego, Olimpijska, Roździeńskiego, Rondo im. gen. J. Ziętka, Kopalniana, Ścigały, Nadgórników, Jerzego Dudy-Gracza objęta zostanie zakazem zatrzymywania z możliwością odholowania pojazdu.
 5. Na odcinku al. Korfanego od Ronda, w kierunku Pętli Słonecznej do ul. Olimpijskiej, z ruchu drogowego wyłączony będzie prawy pas ruchu.
 6. W dniach 2-4 grudnia w rejonie hoteli znajdujących się przy ul. Dworcowej, Uniwersyteckiej i Wojewódzkiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju z możliwością odholowania samochodu
 7. Od 25 listopada do 17 grudnia 2018 r. w godz. od 7:00 do 23:00 wprowadzony zostanie zakaz poruszania się po drogach na obszarze woj. śląskiego pojazdów przewożących towary niebezpieczne  oraz pojazdów  o dopuszczalnej masie całkowitej  powyżej 12 ton z wyłączeniem autobusów. Zakaz ten dotyczą dróg:
 8. DK 79 na odcinku od węzła z DK86 (Al. Roździeńskiego, DTŚ 902) do skrzyżowania ulic Chorzowskiej, Stęślickiego i Grundmana w Katowicach
 9. Al. Korfantego w Katowicach od ul. Katowickiej do ronda im. gen. J. Ziętka

Jak dowiadujemy się ze strony katowickiej Policji, wszelkie pojazdy usuwane z dróg w związku ze szczytem klimatycznym ONZ, rozliczane będą na podstawie Uchwały budżetowej Rady Miasta Katowice. Zmiany w organizacji ruchu, w szczególności te wprowadzone w tzw. Strefie Kultury w Katowicach, są związane z wymogami organizatora szczytu COP24, którym jest Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Więcej o:
Komentarze (26)
Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach. Utrudnienia w ruchu drogowym związane z COP24
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 15

  Żeby na miejsce "Szczytu klimatycznego" wybrać Katowice w sezonie grzewczym, to trzeba było mieć WYJĄTKOWE poczucie humoru. Uczestnikom, życzę więc owocnych obrad....

 • zdzich02

  Oceniono 14 razy 14

  Fajne miejsce na szczyt klimatyczny. Uczestnicy tego szczytu będą mogli pogryźć powietrze i będą je czuli między zębami.

 • arzamas5

  Oceniono 10 razy 10

  Super, że uczestnicy kongresu mają komunikację miejską za darmo. Szkoda, że mieszkańcy jej nie mają. A niech sobie stoją w korkach...

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 8

  No proszę !
  Wszyscy krytykują obecną władzę za politykę energetyczna opartą na górnictwie, a tymczasem Festiwal Eurowizja Junior 2018, wygrywa Roksana Węgiel... Przypadek? :-)

 • remo29

  Oceniono 7 razy 7

  Poruszanie się po Kato i bez tego jest jakimś dramatem, więc trudno mi sobie wyobrazić, że może być jeszcze gorzej.

 • jacutin

  Oceniono 9 razy 5

  O to tam sie teraz z całego południa panienki zjechały. Mozna wybierac, przebierac.

 • Oceniono 4 razy 4

  W czasie szczytu polska wyłączy wszystkie elektrownia węglowe. Oczywiście rząd PiS obieca dopłaty do świec. Będą też dodawane obrazki z prezesem z obietnicą dopłat do wszystkich towarów.

 • senioryta13

  Oceniono 3 razy 3

  ceny hoteli i kwater poszybowaly w gore

 • pluciniak

  Oceniono 3 razy 3

  "W dniach 2-4 grudnia w rejonie hoteli znajdujących się przy ul. Dworcowej, Uniwersyteckiej i Wojewódzkiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju z możliwością odholowania samochodu"

  A co z rodzicami przywożącymi dzieci do żłobka na Uniwersyteckiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX