Prokuratura wzywa operatora TVN, jest oświadczenie stacji. "Próba zastraszania", dziennikarze komentują

W sprawie zarzutów wobec operatora TVN Piotra Wacowskiego stacja wydała oświadczenie, natomiast służby i władza nie podają żadnych informacji. TVN twierdzi, że to "próba zastraszania dziennikarzy". Pojawiają się też głosy, że zarzuty "uszył prokurator na polityczne zamówienie".

Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej" opisał, że funkcjonariusze ABW w piątek pojawili się w domu operatora TVN Piotra Wacowskiego i wręczyli mu pismo, by stawił się na przesłuchanie w charakterze podejrzanego o propagowanie faszyzmu.

Niedawno portal wPolityce.pl opublikował zdjęcia operatora "Superwizjera", jak ten pozował na tle swastyki i wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia. Fotografie pochodziły z miejsca, w którym dziennikarze TVN kręcili głośny reportaż o neonazistach ze stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", po tym, jak udało im się przeniknąć do tego środowiska.

W związku z wezwaniem operatora do prokuratury telewizja TVN wydała krótkie oświadczenie:

W piśmie zawarte są zarzuty o propagowanie nazizmu (z art. 256 par. 1 kodeksu karnego) w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Autorzy reportażu postępowali zgodnie ze wszystkimi standardami dziennikarstwa śledczego. Stawianie tego, który ujawnia działalność przestępczą na równi z przestępcami traktujemy jako próbę zastraszenia dziennikarzy

TVN w tym samym komunikacie poinformował również, że złożył pozew "przeciwko tym, którzy insynuowali w ostatnim czasie, że materiał był inscenizowany".

Dlaczego ABW i kto wydał wezwanie?

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra ds. służb specjalnych, na pytania Gazeta.pl odpowiedział jedynie, że w tej sprawie na ten moment nie ma żadnych informacji. Stwierdził natomiast, że w poniedziałek coś w tej kwestii może się pojawić.

Wątpliwości dziennikarzy i ekspertów wzbudziło w całej sytuacji przede wszystkim to, że funkcjonariusze ABW doręczyli wezwanie do prokuratury. To, że ABW to zrobiło potwierdził Maciej Wąsik, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych.

Patryk Wachowiec z Fundacji FOR, napisał z kolei: "A teraz proszę mi wyjaśnić, które z zadań ABW, wymienionych w ustawie, realizuje ta służba interesując się sprawą reportażu".

I dołączył zapisy ustawy, w których wyszczególnione są zadania tejże służby.

Tomasz Skory, dziennikarz RMF FM, dopytywał, który prokurator jest autorem wezwania. Jak przekazał Bertold Kittel, współautor reportażu, pod wezwaniem podpisany jest prokurator Sławomir Świderek, zastępca prokuratora okręgowego w Gliwicach.

"Prokurator na polityczne zamówienie uszył nietrzymający się kupy zarzut"

Roman Giertych, ostatnio m.in. reprezentujący Leszka Czarneckiego, wskazuje w tym kontekście sprawy, że prokurator, który wezwał Wacowskiego, może mieć problemy.

"Prokurator który stawia danej osobie zarzuty wiedząc, że przestępstwa nie popełniono (np. bo dana osoba nie propagowała faszyzmu, tylko go dokumentowała) popełnia przestępstwo przekroczenia uprawnień" - ocenił adwokat.

Ostro w temacie wypowiedziała się blogerka kataryna, która wskazuje, że prokuratura Wacowskiemu zarzuca tylko propagowanie faszyzmu. "Nie tłumaczcie więc, że chodzi o zarzuty o inspirowanie i finansowanie. Prokurator na polityczne zamówienie uszył nietrzymający się kupy zarzut. Nie rozumiem, jak można go w tym popierać" - napisała.

Więcej o:
Komentarze (610)
Reportaż o neonazistach. Prokuratura wzywa operatora TVN, jest oświadczenie stacji
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 76 razy 56

  Ziobro zapatrzył się na Berię, swojego prekursora i doprowadził prokuraturę do śmieszności.

 • fakduck

  Oceniono 72 razy 52

  Nie przykryjecie tym A F E R Y KNF. Bardzo cienki pomysł. To kurski wam podpowiedział? On już nie ogarnia tematu. Za dobrze miał 3 lata!

 • fox.foksinski

  Oceniono 68 razy 48

  Typowe dla pisowcow odwracanie kota ogonem za chwile sie okaze ze jedyny winny to dziennikarz

 • krynolinka

  Oceniono 56 razy 40

  Poujadają pisiorki, poszczekają. Dopóki znów nie wyskoczy Departament Stanu i z podkulonym ogonkiem, wróci Zbyszek na posłanie.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 40 razy 32

  Zerro jako dziecko, zaczynał od dręczenia muszek i rzucania żwirem do gołębi, mając mokro w spodniach od podniety.
  Dorósł nieco i kontynuował swoje sadystyczne fantazje, na ludziach. Za państwowe, jednocześnie ukradzione Polsce pieniądze.
  Kreatura zapluta.

 • ucan2

  Oceniono 37 razy 31

  Podziękujcie polskiemu klerowi, to między innymi dzięki nim rządzą nami ludzie pełni nienawiści i kompleksów. Alleluja !

 • botnet

  Oceniono 36 razy 30

  Rozumiem, że jak policja wysyła tajniaka, który ma rozpracować grupę przestępcza od środka, to potem stawiają mu zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej? Ludziom już do końca odwala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX