Senatorowie znaleźli sposób, by ograniczyć legalne aborcje? Chcą klauzuli sumienia dla diagnostów

Projekt "Zatrzymaj aborcję" utknął w Sejmie w specjalnie powołanej komisji. Teraz senatorowie znaleźli inny sposób, by ograniczyć legalne zabiegi przerywania ciąży. Chcą przyznać diagnostom prawo do klauzuli sumienia.

Senatorowie z Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji chcą, by diagności laboratoryjni mogli odmówić wykonania badania ze względu na sumienie - informuje "Rzeczpospolita", która dotarła do senackiego projektu.

Senatorowie chcą klauzuli sumienia dla diagnostów laboratoryjnych

Senatorowie PiS chcą, by w ustawie o diagnostyce laboratoryjnej znalazł się poniższy zapis.

Diagnosta laboratoryjny, którego przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na wykonywanie zlecenia, niezwłocznie powiadamia o tym fakcie na piśmie swojego bezpośredniego przełożonego oraz podmiot medyczny, któremu diagnosta laboratoryjny odmówił wykonania zlecenia

- czytamy.

Senator PiS Zbigniew Cichoń, który będzie reprezentantem komisji podczas prac nad projektem, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" argumentował, że "prawo do wolności sumienia jest gwarantowane w konstytucji".

W praktyce przepis ten oznacza przyznanie prawa do klauzuli sumienia kolejnej grupie zawodowej: po lekarzach, pielęgniarkach i położnych.

Przypomnijmy, że przepisy, które dotyczą lekarzy, zabraniają stosowania klauzuli sumienia w przypadku ryzyka utraty zdrowia lub życia przez pacjenta. Lekarz, który powołuje się na sumienie, ma z kolei obowiązek wskazać innego medyka, który nie odmówi pacjentowi świadczenia.

Ten przepis senatorowie także chcą zmienić. Proponują rozwiązanie, w którym to podmiot medyczny wyręcza lekarza powołującego się na klauzulę sumienia i zamiast niego wskazuje miejsce, gdzie pacjent nie zostanie odesłany z kwitkiem.

Klauzula sumienia w przypadku diagnostów mogłaby być stosowana np. do odmawiania wykonywania badań prenatalnych, bo zdaniem diagnosty badanie negatywnie wpłynie na płód albo zachęci kobietę do przeprowadzenia zabiegu aborcji.

Nowe przepisy mogłyby ograniczyć dostęp do badań prenatalnych, a co za tym idzie do legalnych zabiegów przerywania ciąży, które przeprowadza się m.in. w przypadku uszkodzenia płodu, co badania prenatalne pozwalają wykryć.

Więcej o:
Komentarze (274)
Klauzula sumienia dla diagnostów. Senatorowie znaleźli sposób, by ograniczyć aborcje?
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 67 razy 57

  Totalny idiotyzm

  w żadnym zawodzie nie powinna obowiązywać klauzula sumienia

  jak nie odpowiadają obowiązujące procedury zmienić zawód

  nikt z wyroku sądowego tego nie wykonuje

 • alesieporobilo

  Oceniono 56 razy 54

  My diagnosci nie potrzebujemy takowej klauzuli. Niech sobie ja szanowne ministerstwo i senatorowie w buty wlozya Skoro juz tak na sercu lezy panu ministrowi i senatorom dobrostan sumienia diagnostow to poprosilibysmy o podwyzki, ktorych nie bylo od 2000 roku, bo ludzie po specjalizacjach i doktoratach zarabiaja mniej niz zmianowy w Biedronce. O nasze sumienia zatroszczymy sie sami. Kolejny idiotyzm. Cos takiego jak klauzula sumienia wogole powinno zostac zlikwidowane. Prawo jest prawo i kropka.

 • antoni1967

  Oceniono 58 razy 52

  Dla ukrycia złodziejstwa i nepotyzmu PiSuary znowu robią wrzutkę z aborcją, żenada.

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 47

  Co za matoły. Słyszeli o operacjach w okresie płodowym ratujących życie nienarodzonego?

 • antropoid

  Oceniono 44 razy 38

  ZAGŁOSUJĘ na każdego, kto odsunie od władzy w Polsce pedofilską, czarną mafię w koloratkach i jej politycznych eunuchów.

 • justas32

  Oceniono 39 razy 37

  Lekarzu - stosuj klauzulę sumienia !!! Nie lecz posłów ani sympatyków PiS ...

 • antropoid

  Oceniono 38 razy 34

  Nie ma gorszej zarazy u władzy, niż stróże CUDZYCH sumień.

 • anna_pot

  Oceniono 33 razy 31

  niektórzy to mają nieźle zryte to swoje sumienie.

  Kochają nieskończenie płód i nieskończenie nienawidzą noszącej go matki.

  W takich sytuacjach w normalnym kraju działa prawo - u nas o życiu lub śmierci będzie decydował diagnosta, aptekarz, lekarz, ksiądz, recepcjonistka

 • ladne_sny

  Oceniono 32 razy 30

  a wystarczy przejechać przez południową albo zachodnią granicę i już jest normalnie. skąd się to kołtuństwo tu bierze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX