Prawicowy hejt na sędzię Klawonn. To ona rozstrzyga w sprawie między Kaczyńskim i Wałęsą

W czwartek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się rozprawa w procesie o ochronę dóbr osobistych Jarosława Kaczyńskiego. Pozwanym w sprawie jest Lech Wałęsa, a prowadzi ją sędzia Weronika Klawonn. Prawicowe media podają w wątpliwość jej bezstronność.

W związku z czwartkową rozprawą prawicowe media zarzucają sędzi, że od początku sprzyjała stronie pozwanej - Lechowi Wałęsie. - Sędzia właściwie zamieniła powoda na pozwanego - powiedział podczas prowadzenia "Rozmowy Poranka" dziennikarz Stanisław Janecki. Chodzi m.in. o mało asertywną postawę sędzi i jej przyzwolenie, kiedy np. Lech Wałęsa stwierdził, że nie będzie odpowiadał na więcej pytań o katastrofę smoleńską i jego wpisy z nią związane. Całą sprawę w  Polskim Radiu 24 skomentował Jan Kanthak, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. - Tego typu procesy udowadniają tylko potrzebę przeprowadzanie głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości - podkreślił na antenie.

Zdjęcie w koszulce "Konstytucja" ma świadczyć o sprzyjaniu Wałęsie

Kolejnym argumentem, którego używają prawicowe media, jest znalezione w sieci zdjęcie, na którym prawdopodobnie widać pracowników Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe oraz Sądu Okręgowego w Gdańsku trzymających napis "Powodzenia Polsko". Wśród sfotografowanych osób ma znajdować się również sędzia Weronika Klawonn w koszulce z napisem "Konstytucja". 

Jak poinformował Gazeta.pl rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, sędzia Łukasz Zioła, zdjęcie to zostało zrobione z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Na zdjęciu są sędziowie z terenu apelacji gdańskiej. Podobne fotografie wykonali pracownicy wielu sądów w Polsce - m.in. w: Elblągu, Szczecinie, Łodzi, Warszawie czy Krakowie.

- Jeśli sędzia jest w tej samej koszulce, w której przyszedł pozwany, i później swoim zachowaniem pokazuje pewne faworyzowanie strony pozwanej, traktowania strony pozwanej jakby była powodem, czyli zupełnie odwrócenie o 180 stopni tego, jak to powinno wyglądać, to mamy pewne wątpliwości. Uważam, że strona powoda, czyli prezesa Jarosława Kaczyńskiego, czyli jego pełnomocnik, mógłby podnieść, jeśli chodzi o wyłączenie sędziego, ze względu na podejrzenie braku bezstronności - dodał Jan Kanthak w Polskim Radiu 24. Rzecznik MS odwołał się do zdjęcia, które krąży po sieci, przedstawiającego sędzię Klawonn w koszulce z napisem "Konstytucja".

Sędzie Klawonn o brak bezstronności oskarżał Latkowski

Przy okazji, media wskazują na inne sytuacji, w których brała udział sędzia Weronika Klawonn, a które również mogą budzić wątpliwości. Jedną z nich jest sprawa dziennikarzy Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego, którzy zostali uznani za winnych zniesławienia trójmiejskiego biznesmena Mariusza Olecha (napisali oni w tygodniku "Wprost" o jego rzekomych kontaktach z prezesem Amber Gold Marcinem P.; Olech miał też ustalać plany uruchomienia linii lotniczych - przyp. red.). Dziennikarze złożyli apelację, i to właśnie sprawę apelacyjną prowadziła sędzia Klawonn. W maju 2018 roku Sylwester Latkowski złożył wniosek o wyłączenie jej ze sprawy z powodu braku bezstronności. 

Sędzia Weronika Klawonn wydała postanowienie o zabezpieczeniu na majątku dziennikarza w wysokości 20 tys. złotych - podaje portal wpolityce.pl.

Wraca sprawa sprzed kilku lat

Próba podważenia wiarygodności sędzi sięga jeszcze dalej. Konsekwentnie portale prawicowe przypominają o sprawie ośmiorga mieszkańców Łężyc przeciwko spółce Eko Dolina, która prowadzi wysypisko śmieci. Powodzi oskarżali tam firmę o naruszenie godności osobistej z powodu odoru, który rozchodził się po okolicy. Sędzia Klawonn nie przyznała im wtedy racji. Portale prawicowe przypominają jej uzasadnienie: "zapach wydobywający się kompostowni stanowi dyskomfort i przykrość. Nie stanowi to jednak naruszenia sfery psychicznej i emocjonalnej powodów". Jest to jednak jedynie część argumentacji.

Poniżej cytujemy słowa sędzi Klawonn w wersji, która prezentuje pełniejszy kontekst

Jak wynika z dokonanych przez Sąd ustaleń uciążliwości odorowe występujące na obszarze składowiska odpadów prowadzonego przez pozwaną (...) sp. z o.o. rozprzestrzeniają się poza teren zakładu sporadycznie. Częstotliwość oraz intensywność przykrych zapachów docierających do powodów uzależniona jest od wielu czynników: prowadzenia określonych prac modernizacyjnych, awarii systemów, warunków pogodowych, kierunku wiatru, czy wreszcie miejsca zamieszkania poszczególnych powodów.

Przebywanie w obszarze oddziaływania uciążliwości odorowych, które nie mają charakteru permanentnego i które nie przekraczają wysokiego progu odczuwalności w żadnym razie nie stanowi o naruszeniu ludzkiej godności. Nie pozbawia ono powodów istoty ich człowieczeństwa. Dla przykładu: nie można porównywać sytuacji powodów, zamieszkujących w zazwyczaj nowoczesnych domach, na posesję których okresowo docierają uciążliwe zapachy, z sytuacją osób koczujących w lepiankach, czy pseudonamiotach na obrzeżach wysypisk i utrzymujących się z tego, co na tych wysypiskach znajdą. Takie bowiem warunki naruszałby, w ocenie sądu, godność człowieka.

Niewątpliwie odory docierające z (...) D. stwarzają powodom dyskomfort, prowadzą do irytacji. Jednak nie każda dolegliwość, której doznaje osoba ludzka nawet wbrew swej woli, stanowi naruszenie jej godności.

Podkreślić należy, że rozwój cywilizacyjny niesie za sobą, oprócz rozwiązań ułatwiających życie także pewne koszty. Do takich należy hałas ulic, czy zakładów produkcyjnych, dym z kominów fabryk, czy wreszcie uciążliwości odorowe. Narażenie ludzi na oddziaływanie tych czynników normalnie występujących na określonym obszarze jest niewątpliwie pewną niedogodnością, lecz w żadnym razie nie stanowi o naruszeniu godności ludzkiej.

(...) Dostające się do domów powodów odory niewątpliwie stwarzają dyskomfort, ale nie stanowią o naruszeniu sfery psychicznej i emocjonalnej. Takie naruszenie należy także oceniać w aspekcie obiektywnym, niezależnym od indywidualnej wrażliwości poszczególnych osób.

Trzeba jednak zaznaczyć, że Eko Dolina przynajmniej trzykrotnie przegrała podobne sprawy. Sędziowie uzasadniali, że dostawanie się do domów nieprzyjemnych zapachów może powodować naruszenie godności osobistej. Zaznaczali jednak, że są to niedogodności, z którymi da się żyć. 

Na sędzię Klawonn wylała się fala hejtu

Narrację prawicowych mediów szybko podchwycili użytkownicy mediów społecznościowych. W sieci znajduje się wiele komentarzy negatywnie oceniających prowadzenie rozprawy przez sędzię Klawonn. 

"Sądy trzeba zaorać! Weronika Klawonn to lewacka sędzia! Grilluje Jarosława Kaczyńskiego (prawie 70-cio letniego). Sąd nie jest miejscem na zarabianie na nowe procesy! HAńba!" - (pisownia oryginalna) napisał jeden z nich.

"najlepiej pójść za sugestią wynikającą z jej nazwiska Weronika klaWONn" - napisał inny. 

"Weronika klawonn to sędzina na Telefon, następna kodziara z koszulką konstytucji na piersi. Ta obłuda idzie w parze z jej sowiecką urodą i stalinowskimi formami sądownictwa. Wstyd i hańba, jak można się aż tak zeszmacić!" - brzmiał kolejny komentarz.

Na falę hejtu, jaka wylała się na sędzię Klawonn, zwrócił uwagę dziennikarz i publicysta Michał Szułdrzyński. "Coraz bardziej martwią mechanizmy hejtu w sieci. To co w ostatnich dniach spotyka radnego Kałużę i sędzię Klawonn to po prostu internetowy lincz. Igranie z hejtem to brzydka zabawa" - napisał.

Sąd Okręgowy w Gdańsku nie może komentować

O komentarz w sprawie medialnego zamieszania, które się rozpętało wokół sędzi Klawonn, poprosiliśmy jej przełożonych. Zostaliśmy poinformowani, że ponieważ sprawa Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie nie została zakończona, "wszelkie komentarze dotyczące podejrzeń o brak bezstronności, reakcji mediów czy też sposobu prowadzenia czwartkowej rozprawy ze strony władz Sądu Okręgowego w Gdańsku nie mogą mieć miejsca". Z tego samego powodu sędzia Klawonn również nie udziela wypowiedzi mediom.

Każdej ze stron postępowania cywilnego przysługuje zgodnie z art. 49 kodeksu postępowania cywilnego wniosek o wyłączenie sędziego, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie. W przedmiotowej sprawie taki wniosek, według mojej wiedzy na chwilę obecną, nie wpłynął

- zaznaczył jednocześnie rzecznik prasowy.

Sędzia Weronika Klawonn została sędzią Sądu Okręgowego w Gdańsku 9 listopada 2010 roku - taka data widnieje na stronie www.prezydent.pl (większość mediów błędnie podaje tu 2014 rok). Wcześniej, od 1999 roku, była sędzią Sądu Rejonowego w Wejherowie w 1999 roku.

Więcej o:
Komentarze (526)
Prawicowy hejt na sędzię Klawonn. To ona rozstrzyga w sprawie między Kaczyńskim i Wałęsą
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 124 razy 110

  Walesa ma calkowita racje. Lech Kaczynski nigdy nie kierowal "Solidarnoscia", a wczesniej byl co najwyzej drugorzednym dzialaczem opozycji, ale byl chociaz, w przeciwienstwie do Jaroslawa Kaczynskiego, internowany i nie musial sie wstydzic tego okresu w swoim zyciu. Lech Kaczynski byl co najwyzej przecietnym politykiem, najslabszym prezydentem III RP, slabszym nawet od Walesy (nie mylic tego z wielka, swiatowa historyczna rola Walesy), wszystko wskazuje na to, ze jeszcze slabszym prezydentem bedzie Duda, ale to juz jest inna historia. Lech Kaczynski nie mial zadnych szans na reelekcje, sondaze byly dla niego bezlitosne. Zginal, nie polegl, w katastrofie lotniczej. Byl demokratycznie wybranym prezydentem Polski, ale nic wiecej, zaden kandydat na bohatera narodowego, jak to probuja nam to wmowic Jaroslaw Kaczynski, Duda i PIS. Pochowanie jego na Wawelu jest niebywalym skandalem i profanacja Wawelu, jest jak najbardziej mozliwe, ze jego grob zostanie przeniesiony w przyszlosci w inne miejsce. W historii Polski Lech Kaczynski bedzie malo znaczaca postacia, a pamietac sie o nim bedzie tylko w zwiazku z katastrofa smolenska, poniewaz pamiec o katastrofie smolenskiej bedzie jeszcze dlugo zywa wsrod Polakow, ale jest mozliwe, ze Lech Kaczynski bedzie czesciowo obwiniany o spowodowanie tej katastrofy.

 • krynolinka

  Oceniono 129 razy 107

  No tak powinna zeznania pana prezesa przyjmować na klęczkach a jemu podstawić tron. Pisowska równość według prawa w pełnej krasie.

 • pysio62

  Oceniono 104 razy 88

  Niektore wyroki Kaczynskiego:

  1.Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Jarosław Kaczyński wprowadził w błąd społeczeństwo, podając nieprawdę o przeznaczeniu dla ITI przez władze Warszawy 460 mln zł na przebudowę stadionu Legii"
  2 Jarosław Kaczyński wyrokiem sądu ma przeprosić Ludwika Dorna za insynuacje jakoby nie płacił alimentów na dzieci z poprzednich małżeństw.
  3. Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował, że prezes PiS Jarosław Kaczyński ma przeprosić za nazwanie SLD organizacją przestępczą'. Sąd postanowił, że Kaczyński ma też wpłacić 10 tys. zł. na Polski Czerwony Krzyż
  4. Sąd Najwyższy uznał że Jarosław Kaczyński ma przeprosić Agorę za insynuacje w sprawie finansowania Agory przez komunistycznych oligarchów.
  5. Warszawski Sąd Okręgowy orzekł, że Jarosław Kaczyński musi na własny koszt opublikować sprostowanie podanej przez siebie w audycji "Rozmowy niedokończone" na antenie Radiu Maryja informacji, jakoby Declan Ganley, lider i założyciel partii Libertas, popierał Traktat Lizboński i twierdził, że jest on dobry. Sprostowanie ma zostać opublikowane w TV Trwam i Radiu Maryja.
  6. "Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyrokiem I instancji ma przeprosić byłego ministra spraw wewnętrznych Janusza Kaczmarka i wpłacić 10 tys. zł na cel dobroczynny za to, że nazwał go "agentem-śpiochem"
  7. Zgodnie z wyrokiem sądu Prezes PiS Jarosław Kaczyński przeprosił Agorę SA za porównanie wydawanej przez nią "Gazety Wyborczej" do "Trybuny Ludu z 1953 r.".
  8. Zgodnie z wyrokiem sądu Prezes PiS Jarosław Kaczyński musi przeprosić PSL za stwierdzenie, że posłowie tej partii "opowiedzieli się za legalizacją miękkich narkotyków".
  9. We wrześniu 2002 roku Sąd Rejonowy skazał Kaczyńskiego na 3 tysiące złotych grzywny, uznając, że w 2001 roku umyślnie zniesławił Aleksandra Gudzowatego słowami, jego firma Bartimpex w większym stopniu reprezentuje
  interesy Rosji niż Polski. Według sądu Kaczyński popełnił przestępstwo umyślne.
  itd., itp

 • koles751

  Oceniono 100 razy 84

  Sędzia stająca w obronie Konstytucji? To nie może się ostać :)))) Pisiory to jednak bezdennie głupie są.

 • kukunapniu

  Oceniono 58 razy 50

  "Uważam, że strona powoda, czyli prezesa Jarosława Kaczyńskiego, czyli jego pełnomocnik, mógłby podnieść, jeśli chodzi o wyłączenie sędziego, ze względu na podejrzenie braku bezstronności - dodał Jan Kanthak w Polskim Radiu 24. Rzecznik MS odwołał się do zdjęcia, które krąży po sieci, przedstawiającego sędzię Klawonn w koszulce z napisem "Konstytucja".

  a wiadomo iż powód ma prawo do bezstronnego sędziego który spełnia 10 podstawowych kryteriów:
  1) nie jest od niego wyższy
  2) nie jest od niego młodszy
  3) nie posiada konta w banku
  4) nigdy nie miał swojej teczki w SB
  5) nie ma prawa jazdy
  6) nie głosował w wyborach prezydenckich na Wałęsę
  7) popiera program 500+ ale go nie pobiera (co wyklucza automatycznie zarzut o korupcję)
  8) nienawidzi Tuska (co musi być wykazane przed procesem)
  9) na widok flagi EU i koszulek z napisem "konstytucja" ma naturalny odruch wymiotny
  10) brał udział w marszu niepodległości w sekcji prezydenckiej i odpalał race lub śpiewał "komuniści i złodzieje ..." (zdjęcie bez kominiarki wskazane jako dowód)

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 46 razy 40

  Ależ targowiczan uwiera nawet sam napis Konstytucja. Zupełnie jak uwierała ich Konstytucja 3 Maja.

 • biesczad1

  Oceniono 43 razy 37

  No jak Ona mogła założyć koszulkę z wrogim reżimowi napisem KONSTYTUCJA - fuj...
  Co innego, gdyby wdziała t-shirt z napisem: Jestem sprzedajną PiSdą - można?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX