Co 4. więzień ponownie trafia za kratki. Raport ministerstwa o resocjalizacji w Polsce

Co czwarty więzień ponownie trafia za kratki, a w przypadku skazanych w zawieszeniu - co drugi wraca do przestępstwa - informuje "Rzeczpospolita". Dziennik opisał raport na temat więziennictwa sporządzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

"Rzeczpospolita" opisuje, że obecnie w więzieniach przebywa 73 tys. osób, ale co czwarta może wrócić za kratki po tym, jak odbędzie karę. Wiceminister sprawiedliwości, odpowiedzialny za więziennictwo, Patryk Jaki wskazuje jednocześnie, że wskaźnik powrotności do przestępstwa spadł do 38,9 proc. (do 2016 roku), wcześniej wynosił 40,1 proc.

Lepszy wynik to efekt spadającej przestępczości, ale też mniej kar w zawieszeniu. Według ekspertów to właśnie skazani na kary w zawieszeniu najczęściej ponownie łamią prawo.

Ponad 50 proc. skazanych na więzienie w zawieszeniu wraca do przestępstwa już w pierwszym roku po uprawomocnieniu się wyroku. Ponad 25 proc. skazanych popełnia kolejne przestępstwo w ciągu pięciu lat od pierwszego wyroku

- czytamy w "Rz".

Co czwarty więzień wraca za kratki

Ogólna powrotność do przestępstwa w Polsce wynosi 25,5 proc. (wynik z ostatnich pięciu lat), natomiast powrotność w pierwszym roku po wyroku to już około 13 proc. Takie dane opracowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości wskazują na jedno - wciąż pozostaje wiele pracy nad resocjalizacją więźniów w Polsce.

Co ciekawe, dr Paweł Moczydłowski, były szef Służby Więziennej, wskazuje na to, że chętniej do powrotu na wolność sposobią się więźniowie z dłuższymi wyrokami. Mają oni rezygnować z udziału w subkulturze, grypsowania.

- To właśnie oni najczęściej próbują dostać się na studia i je skończyć, zdobyć konkretny zawód. Utrzymują kontakty z rodziną i znajomymi, którzy nie skreślili ich ze swojego życia - mówi Moczydłowski.

Więcej o:
Komentarze (29)
Resocjalizacja w Polsce. Raport Ministerstwa Sprawiedliwości: Co 4. więzień ponownie trafia za kratki
Zaloguj się
 • xan-ti

  Oceniono 7 razy 5

  Szczytowym osiągnieciem polskiej resocjalizacji byl morderca odsiadujący wyrok, który skorzystal z 90 przepustek w ciagu roku i w trakcie jednej z nich zamordowal kolejną kobiete.

 • fakiba

  Oceniono 7 razy 5

  Już wierzę Jakiemu , on zrobi wszytko żeby pokazać jak "ciężko pracuje"

 • takaprawda2015

  Oceniono 6 razy 4

  Patryk Jaki to niech się poda do dymisji po tym jak jego zresocjalizowany więzień zabił ostatnio matkę z dzieckiem.

 • milorex10

  Oceniono 6 razy 4

  Ogólnie tzw. "wymiar sprawiedliwości|" i resocjalizacja w Polsce działają tak, by było stałe zajęcie, to znaczy żeby był ciągły napływ "gości" do resocjalizacji i stały napływ przestępców do prowadzenia postępowań karnych i "przykładnego ich ukarania". Mam nieodparte wrażenie, że tzw. "wymiar sprawiedliwości" szeroko pojmowany (prawo, prokuratura, sędziowie, policja, więziennictwo), jest tak skonstruowany, by ludziom tam pracującym było dobrze i mieli z czego żyć, by było zatrudnienie i pieniądze z tego płynące. A przestępcy są dla tego "wymiaru sprawiedliwości" niezbędni, są prawdziwym dobrodziejstwem, o które ten "wymiar sprawiedliwości" musi należycie dbać ( bardzo często przestępcy mają zdecydowanie lepiej od pokrzywdzonych ).

 • komentarz

  Oceniono 5 razy 3

  Ten biedny studenciak od żółtej reklamówki z Wrocka dostał chyba 20 lat, a kanibal poznański chyba odpoczywa w jakiejś prywatnej klinice. Prawo stoi po stronie państwa, a nie człowieka/ofiar.

 • yaspiman

  Oceniono 5 razy 3

  czyli to oznacza, że zamknięcie gangu pisowców ich nie resocjalizuje?
  w takim razie po ich zamknięciu nie wolno nikogo z nich wypuszczać.

 • spam_box

  Oceniono 7 razy 1

  Wprowadzenie czapy i wykonanie jej zdecydowanie wpłynie na spadek powrotów za kratki.

 • kapitan-rzbik

  Oceniono 3 razy 1

  powinni pedalowac rowery i produkowac prąd. karą powinne być kilowaty a nie lata to by może tyle dal społeczeństwa zrobili
  wiekszość to gnoje co im sie robić nie chce i kombinują

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX