Ostrzeżenie IMGW dla sześciu województw. Na ulicach gołoledź. RCB: "Może być ślisko. Uważajcie!"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla sześciu województw. Na południu kraju spadną marznące opady, które mogą wywołać gołoledź.

O tym, że dzisiaj wieczorem może być naprawdę ślisko i niebezpiecznie, informuje także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

"Dzisiaj wieczorem oraz w nocy na południu Polski spodziewane są marznące #opady deszczu i mżawki, mogące powodować gołoledź. Dlatego na chodnikach i ulicach może być ślisko. Uważajcie!" - czytamy na Twitterze RCB.

IMGW i RCB ostrzegają przed gołoledzią. Ostrzeżenie I stopnia dla sześciu województw

Ostrzeżeniem I stopnia przed marznącymi opadami zostało objętych sześć województw w południowej Polsce - województwo dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie. Ostrzeżenie I stopnia oznacza, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia" - informuje IMGW.

Przypomnijmy, że dzisiaj wieczorem temperatura w całym kraju spadnie poniżej zera. Połączenie niskich temperatur i opadów marznącego deszczu może przyczynić się do powstawania gołoledzi, czyli osadu w postaci gładkiej, równej, przezroczystej warstwy lodu, która pokryje chodniki oraz jezdnie. Dziś po południu mieszkańcy południowej części kraju powinni być ostrożni zarówno za kierownicą, jak i podczas przemieszczania się pieszo - podczas gołoledzi łatwo o upadek, który może skończyć się tragicznie. 

Więcej o: