Episkopat przyznaje, że w polskim Kościele dochodzi do pedofilii. I zaczyna zbierać dane

"Stwierdzamy ze smutkiem, że również w Polsce miały miejsce sytuacje seksualnego wykorzystywania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych" - czytamy w liście Episkopatu. Biskupi zadeklarowali, że rozpoczęli zbieranie danych ws. pedofilii w Kościele.

"W ostatnich latach Kościół wstrząsany jest bolesnymi informacjami z kolejnych krajów o wykorzystywaniu seksualnym dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. Przestępstwa te są źródłem głębokiego cierpienia ofiar, które naznacza ich życie, życie ich rodzin oraz wspólnot kościelnych" - rozpoczyna się list Konferencji Episkopatu Polski

Biskupi "ze smutkiem stwierdzają", że również w Polsce dochodziło do wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży "przez niektórych duchownych i osoby zaangażowane w Kościele". "Aby dobrze rozpoznać przyczyny tych czynów i ocenić ich skalę, rozpoczęliśmy zbieranie potrzebnych danych" - czytamy. 

Mamy świadomość, że problem nadużyć seksualnych istnieje w wielu środowiskach, w tym także w rodzinach. Kiedy jednak pojawia się on wśród duchownych, staje się źródłem szczególnego zgorszenia. Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczają przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka

- napisali duchowni ws. pedofilii w Kościele. 

Prośba o zgłaszanie krzywd i modlitwę

Biskupi w liście przepraszają w pierwszej kolejności Boga, następnie ofiary wykorzystania, ich rodziny i wspólnotę Kościoła "za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim przez duchownych, osoby konsekrowane i świeckich pracowników kościelnych". Proszą też Boga o "światło, siłę i odwagę, by stanowczo zwalczać zepsucie moralne i duchowe, które jest zasadniczym źródłem wykorzystania seksualnego małoletnich".

Osoby pokrzywdzone zostały z kolei poproszone o zgłaszanie doznanych krzywd do przełożonych kościelnych oraz odpowiednich organów państwowych. 

Wierni i duchowni są zaś proszeni o "wzmożoną modlitwę i pokutę w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin" ale również za "osoby duchowne żyjące niemoralnie i wyrządzające krzywdę dzieciom i młodzieży". Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie odtąd dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu we wszystkich diecezjach.

Do sprawców przemocy: Nie traćcie nadziei

Duchowni zwracają się też do sprawców przemocy. "Zdradziliście niewinnych młodych ludzi oraz ich rodziców, którzy pokładali w was zaufanie. Utraciliście szacunek społeczności i okryliście wstydem i hańbą waszych współbraci. A ci wśród was, którzy są kapłanami, zbezcześcili świętość sakramentu święceń, w którym Chrystus uobecnia się w nas i w naszych uczynkach. Ogromną krzywdę wyrządziliście ofiarom i naraziliście na wielką szkodę Kościół oraz społeczny obraz kapłaństwa i życia zakonnego" - czytamy. 

Sprawcy zostali wezwani do rachunku sumienia, uznania swojej odpowiedzialności za popełnione grzechy i pokornego wyrażenia żalu, który - jak czytamy - "otwiera drzwi Bożemu przebaczeniu i łasce prawdziwej poprawy". "Uznajcie otwarcie waszą winę, spełnijcie wymogi sprawiedliwości, ale nie traćcie nadziei na Boże miłosierdzie" - podsumowano.

Więcej o:
Komentarze (206)
Episkopat przyznaje, że w polskim Kościele dochodzi do pedofilii. I zaczyna zbierać dane
Zaloguj się
 • totus.tytus

  Oceniono 49 razy 47

  Wsadźcie sobie te przeprosiny do anusa (czyli tam, gdzie lubicie). Odszkodowania ofiarom płacić, wy pasożyty i darmozjady, za gwałty popełniane przez zboczeńców w sutannach i habitach! Płacić!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 39 razy 39

  Podoba mi się to że wierni mają odpokutować to co katabasy nabroiły. Pewnie powinni dawać ofiary na msze przebłagalne, aby Pambuk im przebaczył że ich ojcowie duchowi dymali małolaty.

 • jurek4491

  Oceniono 39 razy 35

  Ha ha ha , do tej pory wszystko UKRYWALI takie przypadki a teraz dostali oświecenia i zaczynają zbierać dane , przecież to jest KPINA .

 • 2majtek1

  Oceniono 34 razy 32

  Popatrzcie ile czasu im zajęło tak banalne stwierdzenie , że w kościele dochodzi do pedofilii .
  Wiecie dlaczego tak długo , bo tam pedofil spowiada się pedofilowi .

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 26

  Smutek, boleść. Nie traćcie nadziei.
  Owce skumały?
  Się kurcze rozczuliły koloratki. Krzywdę im dzieci zrobiły.

 • pinio67

  Oceniono 25 razy 25

  Zacznijcie przepraszać za wojtyłę !!!!!

 • jerzysm42

  Oceniono 20 razy 20

  Biskupi dowiedzieli się, że pedofilia istnieje również w polskim kościele.
  Wkrótce zaczną działać, już zbierają dane.
  Póki co "lud boży" powinien się modlić, pokutować, składać ofiary, a przede wszystkim posyłać dziateczki na lekcje religii i do zakrystii.
  Tam im katecheta, wikary, proboszcz wytłumaczy, że pedofilia jest jednym z sakramentów.

 • justas32

  Oceniono 20 razy 20

  Darmowe mieszkanie w domu, wyuzdany sex bez zobowiązań, duże pieniądze bez podatków, limuzyny, wysoka pozycja społeczna - zapraszamy kandydatów na księży do seminarium ...

 • bolekbud

  Oceniono 20 razy 18

  Tlusciochy graja glupa i udaja ze dopiero sie o tym dowiedzieli i beda przepraszac Boga. Wyglada na to ze przedewszystkim znecali sie seksualnie na Bogu a dopiero pozniej na prawdziwych ofiarach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX