Andrzej Wiczyński ps. "Antek" nie żyje. Uczestnik Powstania Warszawskiego miał 92 lata

Zmarł dr Andrzej Wiczyński ps. "Antek", dowódca plutonu w trakcie Powstania Warszawskiego, później jeniec niemieckich obozów. Miał 92 lata.

"Z przykrością informujemy, że w wieku 92 lat odszedł dr Andrzej Wiczyński ps. "Antek", plutonowy podchorąży, w czasie Powstania na Żoliborzu w II Obwodzie "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu AK - zgrupowanie "Żyrafa II" - pluton osłony sztabu 227, wystawiony przez „Bojowe Szkoły" Szarych Szeregów ("Szczury Kanałowe"). Od 17 sierpnia 1944 był dowódcą plutonu" - poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum, Andrzej Wiczyński trafił po Powstaniu Warszawskim do niewoli niemieckiej. Był jeńcem Stalagu XI A Altengrabow, później został przeniesiony do obozu XI A Gross Lübars (podobóz Stalagu XI A Altengrabow).

Parę razy zadawano mi pytanie, czy uważam, że Powstanie było słuszne? Spotykam się z tym. Z perspektywy uczestnika Powstania Warszawskiego powiem tak: Powstanie było błędem z punktu widzenia wojskowego. To był katastrofalny błąd. Wojskowo było nieprzygotowane i to była kompromitacja dowództwa Armii Krajowej odpowiedzialnej za tę historię

- mówił Andrzej Wiczyński w 2005 r. w rozmowie opublikowanej na stronach Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z punktu widzenia społecznego i tego, że byliśmy w potwornej niewoli niemieckiej i byliśmy doprowadzeni do ostateczności – to była konieczność. Już tego zrywu nie dałoby się odłożyć. Czyli nie można było powstrzymać ludności od Powstania, ale można było Powstanie inaczej przygotować

- dodał.

Więcej o:
Komentarze (35)
Andrzej Wiczyński ps. "Antek" nie żyje. Uczestnik Powstania Warszawskiego miał 92 lata
Zaloguj się
 • primadenko

  Oceniono 20 razy 18

  Wojna jest straszna - zjednoczona Europa jest więc ważna dla pokoju regionie.

 • arysto13

  Oceniono 18 razy 14

  Cześć Jego Pamięci!
  Miałem zaszczyt znać Pana Andrzeja! Niesamowity człowiek pełen ciepła i dobrego żartu. Wspaniale opowiadał historie sprzed lat! I te Jego żarty na temat perypetii związanych z nazwiskiem (ciągle pisano Wilczyński).

  Odchodzą najlepsi!
  RIP

 • darek655

  Oceniono 17 razy 13

  Spoczywaj w spokoju.Dziękuję.

 • lodzermensz1

  Oceniono 17 razy 13

  Można mieć różne opinie co do sensu powstania, można krytykować polityków i głównych dowódców ale należy pamiętać i szanować każdego, kto gotów był oddać swoje życie za wolność.
  RIP

 • wujojano

  Oceniono 16 razy 12

  Lubiłem słuchać jego wypowiedzi. Nieskazitelnie autentyczny świadek epoki, odważny i mądry człowiek. Cześć Jego pamięci!
  RIP

 • stachkaz47

  Oceniono 13 razy 9

  MĄDRY CZŁOWIEK ODSZEDŁ -BOHATER -CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

 • borman60

  Oceniono 15 razy 9

  Lech Kaczyński wybudował Muzeum Powstania Warszawskiego ,ale jego brat nie słucha krytyki jego rządów przez Powstańców .

 • romangrzybek

  Oceniono 12 razy 8

  Macierewicz nie zdążył jego i setek jego kolegów zdegradować. Sam na żądane USA i NATO został zdegradowany ze stanowiska ministra.

 • poppers68

  Oceniono 10 razy 8

  Życiorysy takich ludzi są dla naszej generacji czytelnym przekazem : do momentu istnienia konstrukcji takiej jak Unia Europejska , żaden idiota z wąsikem, wąchalem czy o płomiennym narodowym spojrzeniu nie podpali tego kontynentu i nie doprowadzi do zgonu milionów obywateli swoich krajów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX