Nowe, zaostrzone przepisy. Nawet 5 tys. zł kary dla właściciela agresywnego psa

Od czwartku obowiązują nowe przepisy, wprowadzające wysokie kary za wyprowadzanie psów bez smyczy i kagańca. Teraz, w skrajnych przypadkach, właściciel, którego pies zagraża zdrowiu i życiu innych ludzi, może zapłacić nawet 5 tys. złotych kary.

Do tej pory ustawa przewidywała, że właściciele psów za wyprowadzanie ich bez smyczy i kagańca mogli zapłacić maksymalnie 250 złotych. Nowe, zaostrzone przepisy obowiązują od czwartku. Według Kodeksu wykroczeń kara wynieść 1000 złotych.

Art. 77. § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000
złotych albo karze nagany.

W skrajnych przypadkach, kiedy właściciel trzyma agresywnego psa, który "stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka", grzywna może wynieść do 5 000 zł. W skrajnym przypadku incydent dla właściciela czworonoga może skończyć się wiezieniem.

Nowelizacja ustawy jest spowodowana zwiększoną liczbą ataków groźnych psów na ludzi, zwłaszcza dzieci, w ostatnich miesiącach. Sytuacje takie wynikały przede wszystkim z braku wyobraźni właścicieli, którzy puszczali swoje psy bez smyczy czy kagańca. Zaostrzenie przepisów ma zapobiegać takim incydentom.

Więcej o:
Komentarze (686)
Nowe, zaostrzone przepisy. Nawet 5 tys. zł kary dla właściciela agresywnego psa
Zaloguj się
 • teczowyninja666

  Oceniono 48 razy 32

  Artykuł z cyklu "napiszę coś sobie z dupy". Bez źródła prawnego, bez podania paragrafu, bez szczegółów, tylko napiszę coś tam bo słyszałem od kolegi na fejsie. Masakra.

 • a.kles

  Oceniono 31 razy 23

  Bzdura, najpierw czytajcie przepisy, potem piszcie artykuły:
  Adopcje molosów
  FUNDACJA CANE CORSO RESCUE POLAND
  Adopcje Psów
  5000zł za prowadzenie psa tzw. luzem - cała prawda
  CaneCorsoRescuePoland 2018-11-17 0
  Molosy Adopcje
  Od wczoraj, zrobiło się bardzo "głośno" w sieci, gdzie wiele osób rozpoczęło udostępnianie informacji o nowelizacji ustawy która tak na prawdę nie za wiele zmienia u przysłowiowego Kowalskiego który o swojego psiaka dba i zachowuje się jak zwykły, cywilizowany człowiek.

  Wiele osób komentuje również te wpisy, powodując zbędny haos i nagłaśnianie artykułów które napisane zostały bez dokładnego wyjaśnienia na czym polegają zmiany w Kodeksie Wykroczeń. Natrafiliśmy jednak w sieci na ciekawy artykuł którego fragment pragniemy zamieścić poniżej, którym chcielibyśmy nakłonić do zagłębienia się w jego treść:

  CO SIĘ ZMIENIŁO?
  Z rzeczy, które nas interesują…

  Było:

  Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

  Jest:

  Art. 77. § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

  § 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka,
  podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.



  Było:

  Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.

  Jest:

  Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.



  Było:

  Art. 108. Kto szczuje psem człowieka,podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.

  Jest:

  Art. 108. Kto szczuje psem człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
  Przy czym wg ustawy o ochronie zwierząt zwykle o nadzwyczajne środki ostrożności to: oznakowanie psa umożliwiające jego identyfikację oraz konieczność sprawowania nad nim kontroli. Nigdzie nie sprecyzowanio jakiego rodzaju kontrola ma to być, więc w teorii może to być nawet kontrola słowna.

 • jura-59

  Oceniono 52 razy 22

  Apel do stada baranów bez psów. Agresja psa to przedłużenie umysłowego i agresywnego zachowania właściciela. I właśnie przez takich ludzi cierpi większość normalsów i zwierząt .

 • 227rom

  Oceniono 22 razy 20

  Może jaśniej. Czy ustawa dopuszcza wyprowadzanie psów bez kagańca ale na smyczy? Czy ustawa dopuszcza wyprowadzanie psów uznawanych za bezpieczne bez kagańca i smyczy?

 • ponury424

  Oceniono 19 razy 19

  "Do tej pory ustawa przewidywała etc" Chwila moment. Ogólnokrajowa ustawa mówiła o rasach psów zaliczanych do tzw. niebezpiecznych, które należało wyprowadzać na smyczy i w kagańcu, z tym że poszczególne samorządy ustalały własne przepisy dotyczące opieki nad psami. W gestii samorządów były podatki za psy, jak również niektóre miasta nakładały obowiązek zakładania kagańca psu nie zaliczanemu do ras uznanych za agresywne, a wykazującemu agresję w stosunku do ludzi i innych zwierząt, np. Warszawa. W takim razie zmieniono w ustawie ogólnopolskiej jedynie przepisy dotyczące KW, czyli wysokości kar. A cała reszta, sprzątanie po psie, podatki, zostaje w rękach samorządów. No cóż, należało egzekwować poprzednie przepisy, a nie nakładać na właścicieli Yorków, Ratlerków kar w wysokości 1000 zł. bo "brytan" wlazł ze strachu pod ławkę i jest bez smyczy. Trochę rozsądku. No i niektórzy z komentatorów przesadzacie. Mieszkam w Warszawie 38 lat, i żaden pies, w odróżnieniu od ludzi, mnie nie zaatakował. Od "bliźnich' kilkakrotnie ledwo uszedłem z życiem. To nie psy są zagrożeniem, tylko, aż trudno w niektórych przypadkach uwierzyć, Homo sapiens, atakujący innych ludzi, śmiecący, drący na osiedlach gęby do 4 nad ranem, używający wulgarnych słów, kradnący etc. A więc należałoby zacząć od Nas samych, bo niestety, to człowiek dla człowieka jest największym wrogiem, czyli-Homo homini lupus.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX