Nowy sondaż CBOS. Nieznacznie rośnie poparcie dla PiS. W Sejmie znalazłoby się pięć partii

Według najnowszego sondażu CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w listopadzie, PiS zdobyłoby 42 proc. poparcia. To o 2 punkty proc. więcej niż pokazał poprzedni - październikowy - sondaż.

Jak podaje RMF 24, oprócz partii rządzącej, w Sejmie znalazłoby się miejsce dla pięciu innych ugrupowań. Na PO zagłosowałoby 21 proc. wyborców, na PSL - 7 proc. na Kukiz '15 - 6 proc., a na SLD - 5 proc. 

Inne partie nie przekroczyłyby progu wyborczego. 3 proc. wyborców zagłosowałoby na partię Wolność Janusza Korwin-Mikkego, a po 2 proc. na Nowoczesną i Partię Razem. 10 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach było niezdecydowanych, na kogo oddałoby głos.

Rośnie poparcie dla PiS i PO, maleje dla Kukiz '15

Nie tylko PiS odnotowało nieznaczny - dwuprocentowy - wzrost poparcia w porównaniu do październikowego sondażu CBOS. Również o 2 punkty proc. więcej wyborców zagłosowałoby na PO i PSL. O 1 punkt proc. wzrosło poparcie dla SLD i partii Wolność Janusza Korwina-Mikkego. O 2 punkty proc. spadła liczba wyborców ugrupowania Kukiz '15, o 1 punkt proc. - Nowoczesnej. Nie zmieniło się poparcie dla Partii Razem.

Według CBOS deklaracje udziału w wyborach są najwyższe od wyborów parlamentarnych w 2015 roku, a wśród Polaków panuje duża mobilizacja polityczna.

Sondaż został przeprowadzony między 8 a 15 listopada. Grupa dorosłych mieszkańców Polski liczyła 1051 osób.

Więcej o: