W przyszłym tygodniu wrócą kontrole na granicach. "Działania dostosowane do zagrożenia"

W związku ze szczytem klimatycznym ONZ COP 2018 na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją przywrócona zostanie kontrola graniczna. Granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Działania kontrolne będą prowadzone wyrywkowo.

Informacje o przywróceniu wyrywkowych kontroli na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją podaje Nadodrzański Oddział Straży Granicznej. 

Przekraczanie granicy w wyznaczonych miejscach

"Przywrócenie kontroli nie oznacza powrotu przejść granicznych i szlabanów. Kontrola realizowana będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, czyli mobilnych terminali i tzw. schengenbusów. Pojazdy te mają wyposażenie umożliwiające funkcjonariuszom SG przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym" - zaznacza Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister spraw wewnętrznych i administracji. Celem przywrócenia kontroli jest zapewnienie bezpieczeństwa i niezakłóconego przebiegu konferencji COP24, która odbędzie się w Katowicach. Kontrole graniczne będą obywały się w okresie 22 listopada-16 grudnia.

"Działania dostosowane do realnego zagrożenia"

Granicę będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, a takich miejsc będzie na granicy lądowej w sumie 264: na granicy z Czechami - 142, ze Słowacją - 62, z Niemcami - 48, z Litwą - 12. "Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, a działania dostosowane do realnego zagrożenia" - podaje Konieczniak.

Kontrole będą przeprowadzane doraźnie, w różnych miejscach i o różnych porach. Osoby wjeżdżające do Polski muszą pamiętać, by mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo - dowód osobisty bądź paszport.

To czwarty raz, kiedy na polskich granicach przywraca się kontrole. Wcześniej zrobiono to podczas przy okazji Euro 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 r. oraz podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w 2016 r. 

Więcej o:
Komentarze (40)
W przyszłym tygodniu wrócą kontrole graniczne. Będą prowadzone wyrywkowo
Zaloguj się
 • brytnej

  Oceniono 23 razy 17

  Trening przed polexitem mordawieckim.

 • hens

  Oceniono 18 razy 16

  A może by tak wprowadzić wyrywkowe kontrole trzeźwości posłów i nie tylko w limuzynach,
  ale i również w sejmie.....................przecież gnoje są w pracy.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 17 razy 13

  A paszporty Polakom kiedy każą komuniści z PiS zwracać :-)

 • precz_z_komunia

  Oceniono 13 razy 11

  PIS boi się że Polacy zaczną masowo wywozić pieniądze z Polskich banków!

 • emigrant_1984

  Oceniono 10 razy 8

  PISSdzielce kochaja Dumpa. Zbudujcie MUR !!! A nawet dwa: jeden na wschodzie i poludniu a drugi na zachodzie przeciw tym lewackim miazmatom (i piniondzom ?) .

 • 500_zl_na_kazde_dziecko

  Oceniono 10 razy 6

  Mieszkam blisko granicy i zdarza się że spacerując przekraczam ją, co od wielu lat jest legalne. Gdybym nie przeczytał tej wiadomości, skąd miałbym wiedzieć że przekraczanie będzie znów możliwe tylko w wyznaczonych miejscach? Jak te miejsca rozpoznać?

 • yaspiman

  Oceniono 3 razy 3

  nie sądzę, żeby mnie coś zagrażało.
  niech się boi banda złodziei-polityków.
  nie mam nic przeciwko temu, żeby ktoś od czasu do czasu wysłał kilku z nich na tamten świat.
  może wtedy nabrali by pokory i szacunku dla innych.

 • Adam Bialik

  Oceniono 2 razy 2

  Z Litwą kontrolują... a co z obwodem kaliningradzkim? He?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX